×
Wednesday, January 19, 2022

Si u rrotullua Franca djathtas

December 6, 2021

Franca mund të jetë vendi i politikave bujare të mirëqenies sociale dhe mbrojtjeve të forta të punës, por kushdo që hyn në fazat e hershme të fushatës presidenciale do të mendonte se vendi është goxha i djathtë.

Kandidatët që konkurrojnë për president të cilët kanë premtuar linjat më të ashpra për imigracionin dhe sigurinë kanë përfituar nga momenti më i madh në javët e fundit, ndërsa një e treta e paprecedentë e elektoratit thotë se po planifikojnë të votojnë për një kandidat të ekstremit të djathtë.

Rritja e Eric Zemmour, një ekspert televiziv i ekstremit të djathtë, i cili thotë se Islami është një kërcënim ekzistencial për Francën dhe është dënuar dy herë për nxitje të urrejtjes, është ndoshta shenja më e dukshme e valës së krahut të djathtë.

Një tjetër është kthesa që morën konservatorët nga Les Républicains (LR), partia e ish-presidentëve Nicolas Sarkozy dhe Jacques Chirac. Të ngjeshur në të majtë nga liberalizmi ekonomik i Macron dhe në të djathtë të tyre nga normalizimi i ekstremit të djathtë, konservatorët kanë forcuar pozicionet e tyre për sigurinë dhe imigracionin në një përpjekje për të mbajtur një bazë.

Eric Ciotti, një konservator i linjës së ashpër që fitoi papritur raundin e parë të zgjedhjeve të partisë javën e kaluar, ka premtuar të krijojë një “Guantanamo franceze” dhe ka përkrahur teorinë e ekstremit të djathtë se populli francez po “zëvendësohet” nga të huajt – arab. zezak, myslimanë – emigrantë.

Valérie Pécresse, Presidentja e rajonit të Parisit, e cila mposhti Ciottin për nominimin e LR-së të shtunën, mbrojti përparësinë e ligjit francez ndaj ligjit evropian dhe dëshiron t’i mbajë ata të burgosur për xhihadizëm në burg përtej dënimit të tyre.

Në fjalimin e saj të fitores të shtunën, ajo u bëri thirrje shprehimisht mbështetësve të lideres së ekstremit të djathtë Marine Le Pen dhe Zemmour që t’i bashkoheshin asaj dhe pohoi se Ciotti do të luante një rol qendror në fushatën e saj.

“Ua them të gjithë atyre që janë lodhur nga premtimet e pambajtura, të acaruar nga pafuqia e autoriteteve publike dhe të tunduar nga Marine Le Pen apo Eric Zemmour… ndryshe nga ekstremet, ne do të kthejmë faqen e Macron-it”, tha Pécresse.

Suksesi i sondazheve të politikanëve me pikëpamje më të ashpra për imigracionin, sigurinë dhe identitetin i ka bërë këto çështje qendrore në fushatën presidenciale, edhe nëse popullata e përgjithshme franceze ende i rendit fuqinë blerëse dhe çështjet mjedisore si shqetësime më të ngutshme.

Me Francën ende të traumatizuar nga sulmet terroriste islamike të 2015-ës, ky sukses është për shkak të tre faktorëve: rënies së perceptuar franceze, kolapsit të së majtës dhe përqindjeve më të larta të abstenimit midis të rinjve dhe votuesve të krahut të majtë.

Rënia
Pavarësisht nga një standard i lartë jetese, një vend i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe një vend që mbetet destinacioni numër një turistik në botë, perceptimi francez për rënien e vendit të tyre është i mprehtë.

“Emigracioni është shfaqur si një shqetësim i madh, sepse populli francez është thellësisht i bindur se Franca është në rënie. Ata mendojnë se vendi i tyre dikur ishte një fuqi e madhe globale dhe tani është një fuqi e vogël. Kur një vend mendon se po e bën mirë, ai e trajton më mirë emigracionin,” tha Gérard Grunberg, një analist politik dhe studiues.

Videoja e shpalljes së ofertës presidenciale të Zemmour-it mbështetej shumë në atë perceptim. Mbi dhjetë minuta, ai u shpreh poetik për ditët e mira të lavdisë së vjetër, me pamjet arkivore të viteve të pas Luftës së Dytë Botërore, me tone sepie, duke tërhequr telat e historisë së famshme të Francës dhe duke kontrolluar emrat Jeanne d’Arc, Napoleon dhe Charles de Gaulle.

Vetëm 25 përqind e francezëve thonë se Franca nuk është në rënie dhe një shumicë thonë se nuk ndihen si në shtëpinë e tyre si dikur (62 përqind); se ka shumë emigrantë (64 përqind); dhe se ka nevojë për një udhëheqës të fortë për të rivendosur rendin dhe ligjin (79 përqind), sipas një sondazhi të Ipsos.

Është një model që Presidenti francez Emmanuel Macron ka luftuar për t’u kujdesur dhe një model që do të rëndojë në pozicionimin e tij përpara ofertës së tij për rizgjedhje.

Ndërsa Macron ia ka dalë të heqë dorë nga e djathta me mendje liberale ekonomikisht, në fillim të presidencës së tij ai u akuzua se nuk ndihej rehat për çështjet që lidhen me krimin dhe islamizmin.

Ai gradualisht ka ashpërsuar qëndrimin e tij ndaj azilkërkuesve, dëbimit të emigrantëve të paligjshëm në Afrikën e Veriut dhe ka rritur buxhetin e zbatimit të ligjit. Ai emëroi gjithashtu një konservator të linjës së ashpër, Gérald Darmanin, si ministër të brendshëm. Darmanin një herë e akuzoi Le Penin se ishte zbutur kur tha se nuk mendonte se Islami ishte problem.

Sfida e Macron do të jetë të lyejë kredencialet e tij për migracionin dhe ligjin dhe rendin, ndërsa përpiqet të ruajë votat e qendrës së majtë që e çuan atë në presidencë në 2017.

Ai mund të ndihmohet për këtë të fundit nga gjendja aktuale e së majtës.

I shkëputur majtas
Me asnjë kandidat të vetëm në gjendje të votojë më shumë se 10 për qind, sipas sondazhit të sondazheve të POLITICO, nuk është çudi që temat e djathta po mbizotërojnë bisedën.

Politikanët që normalisht do të avokonin për çështje si fuqia blerëse dhe veprimi i klimës, kanë lënë hapësirë ​​në debatin publik. Ata janë zëvendësuar nga konservatorët dhe e djathta ekstreme që kanë imponuar temat e tyre të preferuara në lajmet kabllore dhe në emisionet e bisedave.

“Ka një kthesë të djathtë të organit zgjedhor – domethënë atyre që votojnë – sepse të rinjtë janë shumë më të majtë, por ata kanë shkallën më të lartë të abstenimit,” tha Antoine Bristielle, drejtor i observatorit të opinionit në Fondacionin Jean Jaurès. . “Votuesit e krahut të majtë janë gjithashtu shumë më pak të mobilizuar se votuesit e krahut të djathtë në këtë fazë të fushatës.”

Mbështetja e njëkohshme e popullit francez për mirëqenien bujare sociale dhe linja e ashpër për imigracionin, identitetin dhe sigurinë nuk është kontradiktore, megjithatë, nëse shihet në kontekstin e lavdisë së kaluar të Francës dhe mënyrës se si u ndërtua shteti francez.

“Ka një pesimizëm të vërtetë social në Francë… ne jemi mësuar të jemi në një shoqëri me mbrojtje të jashtëzakonshme, të ofruara nga një shtet i fortë i centralizuar. Por që nga vitet ’90 dhe globalizimi dhe kriza e njëpasnjëshme, ne kemi pasur një ndjenjë se mbrojtjet tona sociale dhe kulturore po shpërbëhen dhe kjo na frikëson më shumë sesa njerëzit nga vendet më liberale ekonomikisht, “tha Bristielle.

Kjo shpjegon pse gjysma e francezëve të anketuar pasi Zemmour shpalli kandidaturën e tij thanë se ishin dakord me deklaratën e tij se nuk jetojnë më në një vend që e njohin dhe se politikanët kanë fshehur shkallën në të cilën po zëvendësohen në shoqërinë e tyre.

Megjithatë, vetëm 24 për qind mendonin se Zemmour kishte atributet e një kreu shteti.

Politikanët e njohur nga LR janë përpjekur të përfitojnë nga kjo duke adoptuar pozicione të afërta me të tijat, duke theksuar kredencialet dhe staturën e tyre politike.

“Unë jam e vetmja në gjendje të mund presidentin Emmanuel Macron,” tha Pécresse pas raundit të parë të zgjedhjeve të partisë së saj, duke iu referuar përvojës së saj në qeveri si ministre nën Sarkozy dhe përvojës së saj ekzekutive si presidente e rajonit më të madh në Franca.

Ajo tani duhet të mbajë partinë e saj të bashkuar, në mënyrë që të ketë një shans për të arritur në balotazh në prill 2022, por tashmë është nën presionin e krahut të linjës së ashpër të LR.

Ciotti, mbështetja e së cilës do t’i duhet dhe që kishte thënë përpara zgjedhjeve paraprake të LR se do të votonte për Zemmour në rast të balotazhit midis polemistit dhe Macron, e njoftoi atë të dielën duke thënë se ajo nuk kishte dërguar “të drejtën. mesazh” kurajo./Politico

A.H/ Eunews.al

Comments are closed.