×
Thursday, June 1, 2023

Si filloi koronavirusi? OBSH dërgon ekip ekspertësh në Kinë për të hulumtuar

June 30, 2020Organizata Botërore e Shëndetit po dërgon një ekip në Kinë për të
kuptuar më mirë sesi lloi koronavirusi i ri, tha drejtori i
përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një
konferencë të hënën. Ne do të dërgojmë një ekip javën tjetër në
Kinë për t’u përgatitur për këtë,” tha ai.

Tedros tha se ai shpreson se vizita do të çojë në “të kuptuarit se si
lloi virusi dhe çfarë mund të bëjmë për të ardhmen për t’u
përgatitur”. Tedros tha se ekipi do të niset për në Kinë javën e
ardhshme.

Pandemia e koronavirusit nuk është aspak drejt fundit, sipas
drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit
Tedros Adhanom Ghebreyesus.
“Megjithëse shumë vende kanë bërë një përparim global, pandemia
në të vërtetë po shpejton. Ne jemi të gjithë në këtë bashkë dhe
kështu duhet të vazhdojmë,” tha Tedros. “Tashmë kemi humbur
kaq shumë, por nuk mund të humbim shpresën.”

Tedros tha gjithashtu se e marta shënon gjashtë muaj pasi OBSH
mori së pari raportet e rasteve të pneumonisë në Kinë nga një
shkak i panjohur – i cili më vonë do të identikohej si i shkaktuar
nga infeksioni i koronavirusit të ri.
“Përvjetori i gjashtë muajve të shpërthimit përkon me arritjen e 10
milion rasteve dhe 500,000 vdekjeve,” tha Tedros të hënën.
“Ky është një moment për të gjithë ne që të reektojmë në
përparimin që kemi bërë dhe mësimet që kemi mësuar dhe të
rekomandojmë veten për të bërë gjithçka që mundemi për të
shpëtuar jetë,” tha Tedros. “Gjashtë muaj më parë, askush nga ne
nuk mund ta imagjinonte sesi bota jonë dhe jeta jonë, do të
përmbysej nga ky virus i ri.”(CNN).

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments