×
Thursday, April 18, 2024

SHBA, Trump refuzon planin e rimëkëmbjes të Kongresit

December 23, 2020


Presidenti amerikan, Donald Trump hodhi poshtë planin e rimëkëmbjes prej rreth 900 miliardë dollarësh, të miratuar nga Kongresi duke e cilësuar si turp dhe duke kërkuar rritjen e shumës së çeqeve të dërguara për familjet.  

“I kërkoj Kongresit të ndryshojë këtë projektligj dhe të rrisë ndihmën qesharake prej 600 dollarësh në 2 000 ose 4 000 dollarë për një çift. I kërkoj gjithashtu Kongresit të heqë elementë të panevojshëm dhe të kushtueshëm të këtij ligji”, kërkoi ai në një video të postuar në Twitter.  

Plani u miratuar nga parlamentarët amerikanë pas disa muajve bllokim nuk mund të hyjë në fuqi pa nënshkrimin e presidentit.  

Sidoqoftë, pa thënë shprehimisht se ai nuk do ta nënshkruante atë, miliarderi amerikan kërkon që t’i dërgohet një projektligj i ndryshuar i përshtatshëm, përndryshe mund të varet nga administrata e ardhshme për të miratuar një plan rimëkëmbjeje.  

Përveç dërgimit çeqeve për familjet më të rrezikuara, me shumën që konsiderohet e pamjaftueshme nga Donald Trump, plani i miratuar të hënën nga Kongresi parashikon në veçanti ndihmë për bizneset e vogla dhe shkollat, përfitime shtesë të papunësisë prej 300 dollarësh në javë ose ndihmë për shpërndarjen e drejtë të vaksinave kundër COVID-19.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments