×
Tuesday, March 28, 2023

SHBA dhe Rusia të gatshme të zgjerojnë traktatin “New Start”

October 20, 2020SHBA-ja dhe Rusia iu afruan më  shumë sot arritjes së një marrëveshjeje për zgjatjen e traktatit të kontrollit të armëve bërthamore, “New Start”, midis dy fuqive, pasi Uashingtoni iu përgjigj pozitivisht një oferte të bërë nga Moska.

Pak më herët, Ministria e Jashtme ruse ofroi të mos e rrisë numrin e saj të kokat bërthamore, nëse SHBA-ja bie dakord për të njëjtën gjë.

“SHBA e vlerëson ofertën dhe është e gatshme për një takim të menjëhershëm për përfundimin e një marrëveshjeje të verifikueshme”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Morgan Ortagus.

Traktati “New Start” do të skadojë për katër muaj.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments