×
Saturday, June 3, 2023

SHBA dhe Izraeli përshëndesin vendimin e gjermanisë për Hezbollahun

April 30, 2020Gjermania ka ndalur aktivitetet e grupit militant të Libanit, Hezbollah në tokën e saj dhe e ka shpallur atë grup terrorist, hap i cili është përshëndetur nga rivalët e Iranit, Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli.

“Minisitri i Brendshëm Horst Seehofer ka ndaluar aktivitetin e organizatës terroriste shiite Hezbollah në Gjermani”, ka thënë zëdhënësi i kësaj ministrie, Steve Alter.

Ky njoftim ka ardhur pasi policia gjermane ka kryer bastisje në orët e para të mëngjesit në Rhine-Westphalia, Bremen dhe Berlin për të ndalur pjesëtarët e dyshuar të këtij grupi.

Gjermania edhe më parë ka bërë dallimin në mes të krahut politik të Hezbollahut dhe njësive të saj ushtarake, të cilat kanë luftuar bashkë me ushtrinë e presidentit sirian, Bashar al-Assad në Siri.

Hezbollahu tashmë është shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Izaraeli.

Ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell ka mirëpritur këtë hap dhe u ka bërë thirrje edhe shteteve tjera evropiane që të veprojnë njëjtë.

Deklarata e Grenellit është përkrahur edhe nga Izraeli, i cili po ashtu u ka bërë thirrje shteteve të Evropës të ndjekin shembullin e Berlinit.

Eunews.alSHBA-ja dhe Izraeli përshëndesin vendimin gjerman për Hezbollahun

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments