×
Thursday, June 13, 2024

Rusia rinovon politikën bërthamore mes tensioneve të mprehta me NATO-n

June 3, 2020


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin miratoi dokumentin strategjik mbi bazat e politikës së pengimit bërthamor të Rusisë, duke përmendur krijimin dhe vendosjen e armëve anti-raketë dhe goditje në hapësirë, si një nga kërcënimet kryesore ushtarake për Rusinë.

Dokumenti që përshkruan politikën e Rusisë për parandalimin e saj bërthamor u botua në internet në mes tensioneve të kontrollit të armëve midis Moskës dhe Uashingtonit mbi të ardhmen e Traktatit të Ri për Reduktimin e Armëve (New START), pakti i fundit i madh që rregullon arsenalin e tyre bërthamor.

Sipas strategjisë së re, politika bërthamore e Rusisë përshkruhet si “mbrojtëse në natyrë” dhe e dizajnuar për të mbrojtur sovranitetin e vendit kundër kundërshtarëve të mundshëm.

Sidoqoftë, në përputhje me doktrinën ushtarake Ruse, ajo përshkruan katër skenarë në të cilat Moska do të urdhëronte përdorimin e armëve bërthamore, dy prej tyre të reja dhe që përfshin raste të mundshme të skenareve të përdorimit të parë bërthamor.

Të dy protokollet e krijuara lejojnë përdorimin bërthamor kur një armik përdor armë bërthamore ose armë të tjera të shkatërrimit në masë mbi Rusinë ose aleatët e saj, dhe në situatat kur armët konvencionale “kërcënojnë ekzistencën e vendit”.

Në të kundërt, të dy dispozitat e reja përfshijnë raste në të cilat qeveria merr “informacion të besueshëm” se një sulm me raketa balistike është i menjëhershëm ose në rastin e “ndikimit të armikut në qeveri ose lehtësira kritike të Federatës Ruse, paaftësia e të cilave mund të të rezultojë në dështimin e veprimit hakmarrës të forcave bërthamore.”

Kërcënimet kryesore për Rusinë përshkruhen si më poshtë: rritja e potencialit të NATO-s në territore dhe ujëra afër vendit, sjellja e armëve të reja afër Rusisë, përfshirë sisteme të reja anti-raketore, vendosjen e armëve goditje në hapësirë dhe vendosjen e armëve bërthamore në vendet jo-bërthamore.

Publikimi vjen vetëm një javë pasi një vendim i SHBA për të dalë nga Traktati i Qiejve të Hapur, lejon firmëtarët e tij të kryejnë fluturime përgjimi të paarmatosur me njoftime të shkurtra për të mbledhur informacion mbi forcat ushtarake dhe instalimet e njëri-tjetrit, duke kontribuar kështu në inspektimet e kontrollit konvencional të armëve dhe strategjike armë ofenduese dhe zvogëlon rrezikun e konfliktit.

Qiejt e Hapur është marrëveshja e tretë e madhe e sigurisë, pas Traktatit të Forcave Bërthamore të Ndërmjetësimit (INF), një pakt i historisë së vitit 1987 me Rusinë që ndalon një klasë të tërë të raketave bërthamore të hapura nga një distancë të mesme prej 500 deri në 5,500 kilometra, dhe Marrëveshja bërthamore e Iranit, e cila Uashingtoni vendosi të heqë vitet e fundit.

Të dy, dalja amerikane dhe strategjia e re e Rusisë, vijnë në një kohë kur traktati i fundit i madh për kontrollin e armëve bërthamore midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, New START, do të skadojë në shkurt 2021 dhe Moska tashmë ka paralajmëruar se nuk ka kohë të mjaftueshme lihet të negociojë një zëvendësim të plotë.

Administrata Trump ka shtyrë për një pakt të ri të kontrollit të armëve që do të përfshinte gjithashtu Kinën, por ndërsa Moska e ka konsideruar një zgjidhje të tillë si të pa realizueshme, ekspertët e kontrollit të armëve besojnë se do të ishte shumë e vështirë për t’u arritur.

Tensionet e ushtrimeve

Në të njëjtën kohë, ushtria ruse të hënën (1 qershor) kishte akuzuar SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s për kryerjen e stërvitjeve ushtarake “provokuese” pranë kufijve të kombit, sipas deklaratës që reflektonte erë të keqe tensionet Rusi-NATO.

Rusia nuk do të zhvillojë stërvitje të mëdha ushtarake pranë kufijve me vendet anëtare të NATO-s këtë vit, tha Sergei Rudskoy, shefi i departamentit kryesor operacional për Shtabin e Përgjithshëm të Rusisë, sipas Interfax.

Rudskoy gjithashtu tha që NATO ka grumbulluar propozimin me shkrim të Rusisë për të zvogëluar aktivitetet ushtarake të njëri-tjetrit.

Ai tha se Rusia ka lëvizur stërvitje në shkallë të gjerë të planifikuar për Shtator, Kavkaz-2020, më thellë brenda vendit dhe është “gati të rregullojë vendndodhjet e stërvitjeve në baza barazie” me bllokun ushtarak perëndimor.

Ai tregoi stërvitjet e fundit të NATO-s në Detin Baren që ai i quajti të parët që nga Lufta e Ftohtë, si dhe në rritjen e fluturimeve strategjike me bomba strategjike të afta bërthamore pranë kufijve rusë dhe fluturimeve të inteligjencës amerikane pranë bazave ruse në Siri.

NATO kishte pushuar ushtrimet e planifikuara në mes të pandemisë COVID-19.

Para krizës shëndetësore, Evropa po përgatitej për atë që zyrtarët e sigurisë e kanë quajtur “transferimi më i gjerë i ushtarëve amerikanë në Evropë në 25 vitet e fundit”, me rreth 37,000 ushtarë që morën pjesë në stërvitjen ushtarake të udhëhequr nga SHBA “Defender Europe 2020” për transferimi i trupave në Gjermani, Poloni dhe shtetet e Balltikut./Euroactiv

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments