×
Saturday, February 4, 2023

Rritet numri i dorëheqjeve pas skandaleve të korrupsionit në Ukrainë

January 24, 2023


Qeveria ukrainase është goditur nga një valë dorëheqjesh të shkaktuara nga akuzat për korrupsion njoftuan sot autoritetet, në Kiev.

“Krerët e Dnipropetrovskut, Zaporizhias, Kievit, Sumyt dhe Khersonit pritet të shkarkohen”, tha një zyrtar i qeverisë në Telegram.

Nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko, dha dorëheqjen të hënën ndërsa sot zëvendësministri i Mbrojtjes, Vyacheslav Shapovalov, të dy të akuzuar për korrupsion.

“Ish guvernatori i provincës Kyiv, Oleksiy Kuleba, po diskutohet të zëvendësojë Tymoshenko”, njoftoi qeveria në Telegram.

Presidenti Volodymyr Zelensky është zotuar të luftojë deri në fund korrupsionin e pretenduar.

Që nga e diela, tri deputetë në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal dhe një deputet përkatësisht, në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Ministrinë e Çështjeve Sociale janë shkarkuar nga detyra. Një zv / prokuror i Përgjithshëm u shkarkua gjithashtu.

Vala e shkarkimeve nga puna u paraprinë nga një seri skandalesh korrupsioni që përfshinin ryshfete, shpërdorim të parave të ndihmave dhe dhënien e kontratave të ndërtimit dhe udhëtimeve luksoze.

Zelensky me sa duket po përpiqet të minimizojë dëmtimin e imazhit të tij me një sulm të gjithanshëm. Pas pushtimit rus 11 muaj më parë, më shumë se gjysma e buxhetit të shtetit të Ukrainës financohet nga perëndimi.

Komisioni Evropian përshëndeti hetimin e Ukrainës lidhur me akuzat për korrupsion, duke theksuar se kërkohet një progres në vazhdim”, tha një zëdhënës.

KE-ja nuk komentoi drejtpërdrejt dorëheqjet e fundit, por theksoi se masat kundër korrupsionit janë një kusht i rëndësishëm për mbështetjen e vazhdueshme financiare, si dhe anëtarësimin e ardhshëm në Bashkimin Evropian.Comments are closed.