×
Thursday, September 28, 2023

Rama: T’i jepet fund absurdit kërcënues në veri të Kosovës, të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

June 1, 2023Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se konflikti në veriun e Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike.

Rama publikoi në rrjetet sociale pamje gjatë takimit që zhvilloi me presidenten e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, kryeministrin holandez, Mark Rutte e presidentin serb Aleksandër Vuçiç, në Moldavi.

“Rajoni duhet të hyjë në një marrëdhënie të re me BE-në, ndërkohë që konflikti në Veriun e Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike, duke u dhënë fund absurdit kërcënues e duke finalizuar marrëveshjen e normalizimit dhe njohjes së ndërsjellë mes Kosovës e Serbisë”, theksoi Rama në postimin e tij.

Rama merr pjesë sot në takimin e Komunitetit Politik Evropian (EPC). Ky takim mbahet në Kishinau të Moldavisë, ku rreth 50 liderë evropianë do të diskutojnë për çështjet e sigurisë dhe energjisë së kontinentit.Comments are closed.