×
Thursday, September 28, 2023

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi

June 1, 2023Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në takimin e Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Moldavi.

Ky takim mbahet në Kishinau të Moldavisë, ku rreth 50 liderë evropianë u mblodhën për të diskutuar për çështjet e sigurisë dhe energjisë së kontinentit.

Kryeministri Rama ndau në rrjetet sociale fotoalbumin nga takimi i Komunitetit Politik Evropian, ku krahas pjesëmarrjes në sesionet kryesore, liderët kanë zhvilluar edhe takime me njëri-tjetrin.

Në këtë kuadër, Kryeministri Rama është takuar edhe me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

Ndërsa më herët, në takimin me presidenten e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, kryeministrin holandez, Mark Rutte e presidentin serb Aleksandër Vuçiç, Rama u shpreh se, konflikti në veriun e Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike.

Komuniteti Politik Evropian është platformë për koordinim politik e krijuar mbi bazën e propozimit të presidentit francez Emmanuel Macron, e cila synon nxitjen e dialogut dhe bashkëpunimit për çështje me interes të përbashkët, forcimin e sigurisë, stabilitetit dhe prosperitetit në kontinentin evropian.Comments are closed.