×
Wednesday, March 22, 2023

Qeveria e Boris Johnson e gatshme të punojë me Biden

January 19, 2021
Qeveria konservatore britanike e Boris Johnson përshëndet “fitoren e demokracisë” në SHBA dhe është e gatshme të punojë me administratën e re të Joe Biden, për konsolidimin e marrëdhënieve të privilegjuara tradicionale me aleatin e madh të huaj, deklaroi ministri britanik i Punëve të Jashtme, Dominic Raab. “Jemi të gatshëm të punojmë me administratën e re të Joe Biden për të konsoliduar marrëdhëniet e veçanta tradicionale me aleatin tonë të madh të huaj”. theksoi ministri i Jashtëm, Dominic Raab në përgjigje të pyetjeve të ndryshme lidhur me një debat të zhvilluar jo rastësisht në Dhomën e Komuneve në prag të transferimit të pushtetit në Shtëpinë e Bardhë mes Donald Trump dhe Biden.“Rifillimi i punimeve të Kongresit dhe certifikimi i fitores së Joe Biden më 7 janar kanë dërguar një mesazh thelbësor, sipas të cilit vullneti demokratik i popullit amerikan nuk mund të vihet në rrezik nga një pakicë e dhunshme… e vogël, por brutale”, deklaroi Raab duke i cilësuar skenat e Uashingtonit si të turpshme.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments