×
Thursday, April 18, 2024

Qeveria Conte në rrezik, përballet me dy votëbesime

January 18, 2021


E ardhmja politike e kryeministrit italian Giuseppe Conte është në rrezik, ndërsa ai përballet sot me një votëbesim pas prishjes së aleancave qeverisëse.

Nëse ai i mbijeton votës, pengesa tjetër e pret atë të martën: një tjetër votim në Senat. 56-vjeçari Conte ka nevojë për miratim nga të dy dhomat për të kaluar votimin.

Nëse ai dështon, administrata e tij mund të detyrohet të largohet nga zyra.

Problemet e Conte u shkaktuan nga vendimi i partisë ”Italia Viva” të ish-kryeministrit Matteo Renzi për t’u tërhequr nga koalicioni qeverisës, duke e privuar atë nga shumica.

Renzi u përplas me Conte në një luftë rreth mënyrës më të mirë për të përdorur fondet e BE-së të dërguara në Itali për ta ndihmuar atë të trajtojë goditjet ekonomike të pandemisë së koronavirusit.

Renzi dëshiron më shumë investime në sistemin e shëndetshëm dhe që qeveria kërkon të ketë më shumë fonde emergjente.

”Italia Viva” kishte vetëm dy ministra në koalicionin qeverisës, por largimi i tyre është i mjaftueshëm për t’i grabitur shumicën.

Nëse Conte nuk mund të gjejë një partner tjetër për aleancën e tij të qendrës së majtë ose një marrëveshje me Renzin, priten zgjedhje të reja, të cilat mund të jenë në favor të populistëve të krahut të djathtë të vendit. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments