×
Friday, April 12, 2024

Putin po kë rcënon Ukrainën sërish me lu ftë, Perëndimi të jetë i gatshëm të përgjigjet

April 11, 2021


Vladimir Putin po përballet me pak ënaqësinë në rritje të publikut për ekonominë e ngecur të Rusisë dhe përgjigjen e dobët ndaj Covid-19. Ai u vendos në siklet nga një video në YouTube – e parë më shumë se 115 milion herë – nga pallati që ai ndërtoi për veten e tij dhe u tr ondit nga përshkrimi i Presidentit Biden për të si “një vr asës”. Me afrimin e zgjedhjeve parlamentare në shtator, sondazhet e pavarura tregojnë se vetëm 27 për qind thonë se do të votonin për partinë e tij në pushtet – dhe 41 për qind, një rekord i të gjitha kohërave, thonë se nuk duan që ai të kërkojë një tjetër mandat presidencial.

Dhe kështu, z. Putin po kthehet në një taktikë të njohur devijuese – duke rritur te nsionet pikërisht nën pikën e zierjes me Ukrainën fqinje dhe qeverinë e saj pro-perëndimore. Që nga shkurti, një armëp ushim i negociuar verën e kaluar është shkelur nga forcat e mbështetura nga Rusia në dy provinca lindore që ata kontrollojnë pjesërisht që nga viti 2014. Një numër i us htarëve ukrainas janë vr arë, duke përfshirë dy këtë javë. Ndërkohë, Rusia ka dërguar mijëra trupa të rregullta për të përforcuar vendosjet tashmë të mëdha pranë kufirit ndërkombëtar dhe në provincën ukrainase të Krimesë, të cilën Moska pretendon se e ka an eksuar.

Z. Putin ka pasur sukses, të paktën në tërheqjen e vëmendjes së Perëndimit. Komanda Evropiane e SHBA-së ngriti nivelin e gatishmërisë në “kr izë të mundshme të afërt”, nivelin më të lartë. Javën e kaluar, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka marrë thirrje telefonike mbështetëse nga z. Biden, Kryeministri britanik Boris Johnson dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel ngritën çështjen e Ukrainës në një video-telefonatë me z. Putin javën e kaluar; kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, gjeneral Mark A. Milley, thirri ndërkohë homologun e tij rus. Të enjten, znj. Merkel foli përsëri me z. Putin, duke i thënë të kthente forcën us htarake.

Në mënyrë të parashikueshme, makina pro pagandistike e Kremlinit po e portretizon Ukrainën si agr esorin dhe paralajmëron për një lu ftë që do të “shka tërrojë Ukrainën”, siç tha Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov. Si analistët rusë ashtu edhe ata ukrainas janë sk eptikë se z. Putin do të niste një su lm të gjithanshëm; gjendja e thartë e qytetarëve të tij nuk do të përmirësohej nga një rrjedhë e vikti mave us htarake. Por ai mund të kërkojë t’u japë një goditje të përgjak shme të shpejtë kundër forcave ukrainase, pas së cilës ai mund të kërkojë që z. Zelensky të japë lëshime politike në këmbim të një armëp ushimi të ri. Ai mund të shpresojë gjithashtu të mi nojë përpjekjen e z. Biden për të rindërtuar marrëdhëniet SHBA-Evropë duke përke qësuar dallimet transatlantike mbi Ukrainën.

Qeveritë perëndimore do të shpresojnë që tërb imi i tyre diplomatik do të frenojë z. Putin – por ata duhet të jenë të përgatitur nëse kjo nuk do të ndodhë. Shtetet e Bashkuara, të cilat e kanë ndihmuar Ukrainën me pajisje usht arake dhe trajnime, duhet të jenë të përgatitura për të dhënë materiale të mëtejshme nëse forcat ukrainase do të sul mohen. Dhe qeveritë perëndimore duhet të kenë gati san ksione të reja: Ndër të tjera, çdo agr esion duhet të sjellë fundin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 tashmë të diskutueshëm midis Rusisë dhe Gjermanisë. Z. Putin nuk duhet të lejohet të përdorë lu ftën kundër Ukrainës si një mënyrë për të shpëtuar nga pr oblemet e tij të thella politike të brendshme./TheWashingtonPost/

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments