×
Saturday, July 13, 2024

Protestat e dhunshme në Mal të Zi, policia arreston 60 persona

May 14, 2020


Policia e Malit të Zi ka arrestuar rreth 60 persona, për shkak të protestave të dhunshme më 13 maj, përmes të cilave u kërkua lirimi i tetë priftërinjve të Kishës Ortodokse Serbe.

Përleshjet mes protestuesve dhe policisë ndodhën në qytetet: Nikshiq dhe Plevle.

Njëzet e gjashtë policë u plagosën gjatë përleshjeve, tha në një deklaratë policia, duke shtuar se njëri prej policëve të plagosur është shtruar në spital.

Tetë priftërinj në Mal të Zi mund të përballen me 12 vjet burgim për shkeljen e urdhrave të shëndetit publik, pasi drejtuan një liturgji të paligjshme, nëpër rrugët e qytetit Nikshiq.

Mijëra besimtarë të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, injoruan masën e ndalimit të tubimeve publike të cilën qeveria e ka vendosur për të parandaluar përhapjen e koronavirusit dhe morën pjesë në një liturgji fetare.

Tetë priftërinj në Mal të Zi mund të përballen me burgim

 EMBED SHPËRNDAJE

Tetë priftërinj në Mal të Zi mund të përballen me burgim

 EMBED SHPËRNDAJEThe code has been copied to your clipboard. 


width  px height  px


The URL has been copied to your clipboard 

No media source currently available0:000:00:580:00 Linku direkt 

Beogradi ka kritikuar ashpër arrestimin e tetë zyrtarëve të Kishës Ortodokse Serbe.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe Patriarku ortodoks serb Irinej, thanë në një deklaratë të përbashkët se “shfaqin shpresën se arrestimet nuk do të shkaktojnë ndonjë “trazirë ose përleshje të padëshiruar”.

Arrestimet pasojnë tensionet e vazhdueshme midis autoriteteve pro-perëndimore të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Në fillim të këtij viti, Kisha Ortodokse Serbe zhvilloi për disa javë protesta në Mal të Zi kundër një ligji për Liritë Fetare.

Kisha Ortodokse serbe – e cila dominon për kohë të gjatë jetën fetare në Mal të Zi – pretendon se ligji do t’i marrë asaj pronën, duke përfshirë manastiret dhe kishat.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments