×
Monday, July 15, 2024

Portugalia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme anti COVID-19

February 25, 2021


Portugalia ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur për shkak të COVID-19 me dy javë të tjera, deri më 16 mars, pas miratimit sot nga parlamenti.

Presidenti Marcelo Rebelo de Sousa e kërkoi zgjatjen pas diskutimit me qeverinë.

Zgjatja vjen pavarësisht një përmirësimi të dukshëm në numrin e rasteve gjatë javëve të fundit.

“Sidoqoftë, koha për lehtësim nuk ka ardhur ende”, theksoi ministri i Brendshëm Eduardo Cabrita përpara votimit.

Një shtetrrethim i rreptë dhe kufizime të tjera zbatohen nën gjendjen aktuale të jashtëzakonshme, niveli i dytë më i lartë i mundshëm.

Këto masa duket se ndihmojnë, pasi shifrat kanë rënë në mënyrë të qëndrueshme në katër javët e fundit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments