×
Thursday, June 1, 2023

Polonia rihap kufijtë me BE-në më 13 qershor

June 11, 2020Pas një periudhe të gjatë mbyllur shumë vende të botës tashmë kanë filluar të rihapin kufinjtë e tyre. Polonia së fundmi ka bërë me dije se kufijtë e saj me vendet e tjera të BE-së më 13 qershor.

Kryeministri polak Mateusz Moraëiecki ka theksuar se ky është një vendim që vendi të fillojë ekonominë e saj, pas një bllokimi të zgjatur për shkak të koronavirusit.

Periudha, gjatë së cilës u mbyll kufiri, na tregoi se sa të rëndësishëm janë kufijtë e hapur transeuropianë dhe sa të lidhura ngushtë janë Gjermania dhe Polonia”, tha Dietmar Ëoidke, kryeministri i shtetit gjerman të Brandenburgut, në kufi me Poloninë.

Mbyllja e kufijve u vendos në mes të marsit, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit.Vetëm personat me rezidencë të përhershme, shoferët e kamionëve dhe diplomatët u lejuan të kalojnë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments