×
Monday, August 15, 2022

“Politikanët e opozitës arrestohen për kritikë ndaj qeverisë”: Faza 2 në Hungari vendos diktaturën

May 16, 2020

Në Hungari, politikanët e opozitës dhe zyrtarët e shoqërisë civile iu nënshtruan arrestimeve, investigimeve dhe sekuestrimeve të kompjuterëve dhe telefonave inteligjentë për ndarjen e posteve kritike kundër qeverisë së Budapestit dhe menaxhimit të saj të emergjencës ndaj koronavirusit. Masat e policisë legjitimohen me ligj nga masat “anti-alarmizëm” të miratuara nga mazhoranca që mbështesin Viktor Orban. Gjendja e jashtëzakonshme – e justifikuar nga Covid-19 – lejon autoritetet hungareze të vendosin dënime me burg prej 1 deri në 5 vjet për shpërndarjen e “lajmeve alarmiste”.

Siç është raportuar nga Euractiv János Csóka-Szucs, anëtar i lëvizjes opozitare liberale Momentum, Csóka-Szucs u kap nga policia dje për një postim në Facebook në lidhje me shtretërit spitalor të lëshuar me urdhër të qeverisë, me dorëheqje të detyruar të pacientëve ende në rrezik. Deputeti i partisë së tij, Katalin Cseh, tha në Twitter se “pajisjet e tij janë kapur”. Politikani u la i lirë, “por atij nuk iu ofrua as transporti, edhe pse është me aftësi të kufizuara.” Vetë Szucs më vonë i tha faqes hungareze 444.hu se hera e fundit që policia e trajtoi atë në këtë mënyrë ishte në vitin 1987, për pjesëmarrje në një demonstratë të pa lejuar nga autoritetet komuniste.

Akuzat kundër Orban

Në shumë raste kemi ngritur kundërshtime ndaj ligjit kundër alarmit për koronavirus, i cili është në kundërshtim me lirinë e mendimit dhe shërben për të frikësuar gazetarët, shoqërinë civile dhe punonjësit e spitalit“, tha Cseh. “Nga këto raste është e qartë se si Viktor Orban po zbraz demokracinë. Në letër ne mund të zhvillojmë zgjedhje të lira dhe të organizojmë parti opozitare, por qeveria synon të frikësojë njerëzit, duke i dekurajuar ata nga pjesëmarrja “, shtoi eurodeputetja. Organizatat ndërkombëtare për të drejtat civile kanë shprehur shqetësimin për veprimet e policisë synonte të heshtte qytetarët. Andrew Stroehlein nga Human Rights Watch shkroi se “autoritetet hungareze nuk pranojnë kritika ndaj” udhëheqësit të dashur “.

Boshatisni me forcë spitalet

Një episod tjetër ndodhi në orët e para të së mërkurës, kur një burrë u mor në pyetje nga policia për ndarjen e një postimi nga një politikan i opozitës duke protestuar për largimin e detyruar për të zbrazur spitalet. Spitalet publike u desh të boshatisnin 60% të të gjitha shtretërve në dispozicion në fund të prillit për të patur 36,000 vende të lira pune, duke detyruar shumë pacientë të dilnin nga spitalet të raportuar si “të parakohshëm” nga media lokale. Gazetari Balazs Csekö më pas raportoi arrestimin e një fajtori 64-vjeçar për një post kritik kundër Orban. Që nga e Mërkura, Hungaria ka regjistruar 3,341 raste të reja Covid-19.

Megjithatë Ligji i Emergjencës I kaluar nga Parlamenti Hungarez nuk ka hasur kritikat vetëm vendase por edhe nga institucionet e BE-së. Vetë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen u shpreh se institucioni që drejton do të ndjekë nga afër implementimin e ligjeve të emergjencës të shpallura nga vendet anëtare.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments