×
Sunday, August 7, 2022

Plenkoviç: Ura e Peljeshacit bashkon Kroacinë me BE-në

July 29, 2021

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç deklaroi sot se ura e Peljeshacit kishte bashkuar territorin e Kroacisë me atë të Bashkimit Evropian duke shtuar se ura do të ishte një trashëgimi e rëndësishme dhe konkrete e qeverisë së tij.

“Ky është një moment historik për zgjidhjen e çështjes së vazhdimësisë së prishur territoriale përmes tokës dhe ura do të jetë një trashëgimi e rëndësishme, konkrete e kësaj qeverie. Kjo urë lidh jo vetëm territorin e Kroacisë, por edhe territorin e Bashkimit Evropian”, tha Plenkoviç.

Kryeministri kujtoi se ura ishte bashkuar plotësisht së bashku me instalimin e segmentit të fundit dje në mbrëmje dhe tani shtrihet nga Komarna, në bregdet, deri në Brijesta në gadishullin e Peljeshacit.

Plenkoviç nënvizoi se ky ishte një hap i rëndësishëm në zbatimin e projektit prej 520 milionë eurosh, i bashkëfinancuar nga Komisioni Evropian me 357 milionë euro.

Kryeministri Plenkoviç theksoi se kjo urë përfaqësonte një hap të madh përpara për përparimin e Kroacisë.

Ai përsëri shprehu ngushëllimet për familjet e të vrarëve në aksidentin e një autobusi nga Kosova dhe falënderoi të gjithë ata që ndihmuan të plagosurit.

Eunews.alComments are closed.