×
Wednesday, January 19, 2022

Pikëpamjet përplasen ndërsa Blinken dhe Lavrov diskutojnë për Ukrainën

December 3, 2021

It was less a matter of differences than seemingly irreconcilable realities as the U.S. and Russia’s top diplomats clashed over Ukraine on Thursday.

While U.S. Secretary of State Antony Blinken reiterated a demand that Russia withdraw troops from the Ukrainian border and resume peace talks, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov warned that his country regarded the eastward expansion of the NATO military alliance as a “fundamental security threat.”

“No one should strengthen their security at the expense of the security of others,” Lavrov told reporters, speaking in Stockholm ahead of a meeting with Blinken. “Further advance of NATO to the east will unambiguously affect the fundamental interests of our security.”

Blinken, i ulur përkrah Lavrovit, përsëriti kërcënimet e SHBA-së dhe NATO-s për të ndëshkuar Rusinë nëse forcat e saj pushtojnë edhe një herë Ukrainën, siç bënë në Krime në 2014.

“Ne kemi shqetësime të thella për planet e Rusisë për agresion të ri kundër Ukrainës”, tha Blinken, duke shtuar: “Ne kemi një angazhim të fortë dhe të hekurt për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Mënyra më e mirë për të shmangur një krizë është përmes diplomacisë.”

Blinken bëri thirrje që Rusia të rifillojë negociatat me Ukrainën mbi marrëveshjet e paqes Minsk 2 brenda “Formatit të Normandisë”, të sponsorizuar nga Franca dhe Gjermania, ndërsa Lavrov kërkoi që Uashingtoni të krijojë një kanal alternativ dialogu drejtpërdrejt me Kremlinin.

Disa analistë besojnë se mobilizimi i fundit i trupave ruse në kufi është krijuar, të paktën pjesërisht, për të detyruar negociatat e drejtpërdrejta midis Moskës dhe Uashingtonit. Kjo mund të dëmtojë formatin e Normandisë, ndërkohë që mban konfliktin e ngrirë në rajonin lindor të Ukrainës, Donbass, ku Rusia ka armatosur, financuar dhe mbështetur një kryengritje separatiste për më shumë se shtatë vjet.

Presidenti rus Vladimir Putin refuzoi kohët e fundit një propozim të kancelares gjermane në largim Angela Merkel për një takim të liderëve të Formatit të Normandisë, edhe pse Rusia ka bërë thirrje të vazhdueshme që Ukraina të përmbushë kushtet e marrëveshjes së Minskut që Moska thotë se nuk po përmbushen. Rusia, ndërkohë, ka këmbëngulur prej kohësh se nuk është një palë e drejtpërdrejtë në konflikt.

Lavrov, në Stokholm të enjten, këmbënguli se Rusia nuk dëshiron ndonjë konfrontim të ri ushtarak. Por ai tha gjithashtu se SHBA duhet të përmbushë një ofertë për të krijuar një kanal të drejtpërdrejtë midis Moskës dhe Uashingtonit jashtë procesit të Normandisë.

“Më lejoni të theksoj se ne jemi të interesuar të bashkojmë përpjekjet për zgjidhjen e krizës ukrainase”, tha Lavrov. “Kolegët amerikanë kanë thënë më shumë se një herë se duan të ndihmojnë, pa e shkatërruar Formatin e Normandisë, duke rivendosur një kanal të veçantë dialogu që ekzistonte në administratën e mëparshme. Ne jemi gati për këtë.”

Në të njëjtën kohë, Lavrov kërkoi që Blinken të shpjegojë komentet në të cilat Sekretari i Shtetit akuzoi Rusinë për mospërmbushje të detyrimeve sipas marrëveshjes Minsk 2. “Mezi pres sqarime,” tha ai.

Diplomatët e lartë amerikanë dhe rusë u takuan në margjinat e një takimi ministror të Organizatës së Sigurisë dhe Bashkëpunimit në Evropë (OSBE) dhe secili sugjeroi se vendi i tjetrit po shkelte parimet thelbësore të OSBE-së, e cila synon të promovojë paqen në Evropë.

Në një shenjë të mëtejshme të mosmarrëveshjeve të tyre, Departamenti i Shtetit dhe Ministria e Jashtme ruse publikuan transkriptet e fjalëve hapëse të diplomatëve me dallime të dukshme në disa nga linjat kryesore. Të paktën disa nga ato dallime dukej se ishin rezultat i përkthimit të pasaktë.

Në një deklaratë pas takimit Lavrov-Blinken, Ministria e Jashtme ruse kërkoi nga Ukraina “zbatimin e pakushtëzuar dhe të plotë” të marrëveshjeve të Minskut, “duke përfshirë mbajtjen e një dialogu të drejtpërdrejtë me autoritetet” në Luhansk dhe Donetsk, rajonet lindore të Ukrainës të pushtuara tani nga Rusia. – të mbështetur separatistët.

Blinken, në një konferencë shtypi në Stokholm pas takimit, hodhi poshtë pohimet e fundit të Moskës se Rusia ishte nën çdo lloj kërcënimi.

“Ne gjithashtu pohuam se pavarësisht një fushate masive dezinformuese ruse, Ukraina në asnjë mënyrë nuk përbën një kërcënim për Rusinë ose nuk kërkon një konfrontim që do të justifikonte një ndërhyrje ushtarake ruse,” tha Blinken. “Kërcënimi i vetëm është ai i ripërtëritjes së agresionit rus ndaj Ukrainës”.

Ai gjithashtu përsëriti paralajmërimet e fundit nga SHBA-ja dhe aleatët e tjerë të NATO-s për pasoja të rënda në rast të një pushtimi rus.

“Kam bërë shumë të qartë shqetësimet tona të thella dhe vendosmërinë tonë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për veprimet e saj, duke përfshirë angazhimin tonë për të punuar me aleatët evropianë për të imponuar kosto dhe pasoja të rënda ndaj Rusisë nëse ajo ndërmerr veprime të mëtejshme agresive kundër Ukrainës”, tha Blinken.

Blinken pranoi ndryshimin e mprehtë në perspektiva dhe tha se të dërguarit do t’u raportonin shefave të tyre dhe se një bisedë e drejtpërdrejtë midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Putinit ka të ngjarë të zhvillohet në ditët në vijim.

“Ministri i Jashtëm Lavrov dhe unë patëm shkëmbime të sinqerta për perspektivat tona të ndryshme,” tha ai. “Ne ramë dakord t’i raportojmë presidentët tanë që mund të kenë mundësinë të flasin drejtpërdrejt në të ardhmen e afërt.” Blinken e quajti diskutimin “serioz” dhe “i matur”.

I shtyrë se çfarë ndëshkimesh do të përballet Rusia nëse pushton Ukrainën, Blinken përsëriti paralajmërimin e tij “për masat ekonomike me ndikim të madh”. Më pas, ai shtoi shkurt: “Unë mendoj se Moska e njeh shumë mirë universin e asaj që është e mundur”.

Eunews.al

Comments are closed.