×
Monday, July 15, 2024

Pezullimi i AstraZeneca në Gjermani, Angela Merkel nën akuzë

March 17, 2021


Shtatë raste të trombozës cerebrale, tre prej të cilave fatale, nga 1.6 milion doza të vaksinës AstraZeneca të administruara në Gjermani, motivuan vendimin e qeverisë gjermane për të bllokuar përdorimin e vaksinës së kompanisë anglo-suedeze, në të gjithë territorin federal. E ka shpjeguar Klaus Cichutek, president i Paul-Ehrlich-Institut, ekuivalenti i AIFAs italiane në Gjermani, i cili megjithatë përpiqet të sigurojë të gjithë ata që kanë marrë tashmë dozën e parë të vaksinës, duke e quajtur “të sigurt dhe efektive”: ” Ju nuk duhet të shqetësoheni, ju nuk jeni në rrezik. Dhe në çdo rast, ata që janë vaksinuar prej më shumë se 16 ditësh nuk kanë pse të kenë frikë”, tha ai, duke specifikuar se reagimet ndaj vaksinave janë normale dhe vetëm në rastin e dhimbjeve të forta të kokës në ditët e para pas administrimit, duhet të konsultohen me një mjek.

«Detyra jonë – shpjegoi Cichutek – është të verifikojmë edhe shenjat më të vogla të rrezikut. Nuk është alarmizëm, por masë paraprake ”. Sipas kreut të Pei, biokimist nga formimi, ndërlikimet u regjistruan në gjashtë gra midis moshave 20 dhe 50 vjeç, dy prej të cilave ndërruan jetë. Viktima e tretë ishte një burrë që vdiq nga një hemorragji cerebrale me trombozë. “Kjo na ka shtyrë të këshillojmë qeverinë të pezullojë vaksinimin, derisa të kemi analizuar këto sinjale më saktësisht. Gjykimi ynë është ende pezull”. Sipas Cichutek, megjithatë, “me sa dimë, këto raste nuk ndodhin me të njëjtën frekuencë në asnjë nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian.” Sa i përket pasojave të bllokimit të AstraZeneca në fushatën e vaksinimit në Gjermani, e cila tashmë po vazhdon ngadalë, Cichutek tha se “nëse zgjat pak më shumë, nuk është problem.”

Presidenti i Paul-Ehrlich-Institut, megjithatë, e bëri të qartë se nëse do të provohej një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe trombozës, atëherë “ose duhet të merren masa për të kufizuar rrezikun, ose për të rishikuar marrëdhëniet midis përdorimit dhe rreziqet e të gjitha vaksinave”.

Vendimi i qeverisë për të pezulluar vaksinën anglo-suedeze vjen përkundër kritikave të forta edhe nga brenda shumicës. Nën sulm është Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, i akuzuar për lëvizje në një mënyrë të improvizuar dhe pa një plan të vërtetë: “Një gabim”, tha deputeti Karl Lauterbach, epidemiolog i njohur dhe zëdhënës i SPD për Shëndetësinë, sipas të cilit nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të justifikuar masën. “Do të kishte qenë më mirë të kontrolloheshim së pari duke pasur parasysh rrallësinë e ndërlikimeve. Ndërsa vala e tretë e pandemisë rritet, një dozë e parë e kësaj vaksine do të shpëtonte shumë jetë”.

Por kritikat gjithashtu kanë filluar të bien mbi Angela Merkel, e cila ndërkohë ka vendosur të anulojë konferencën midis qeverisë dhe kryeministrave të rajoneve, e planifikuar për sot dhe në të cilën do të vendosej fillimi i fushatës së vaksinimit edhe në studiot e mjekëve. Kancelarja kritikohet për “fshehje” duke nxjerrë Spahn, në njoftimin e një vendimi aq serioz dhe delikat sa pezullimi i vaksinës AstraZeneca. / Corriere della Sera

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments