×
Thursday, December 7, 2023

Partitë suedeze nxitojnë për formimin e qeverisë së re pas largimit të Lofven

June 29, 2021


Krerët e partive kryesore politike të Suedisë u takuan me kryetarin e parlamentit të vendit në mënyrë që ai të vendosë se cili grup meriton shansin e parë për të provuar të formojë qeverinë e ardhshme të vendit.

Posti i kryeministrit është vakant pasi Stefan Lofven dha dorëheqjen, një javë pasi humbi votën e tij të besimit në një përplasje rreth propozimeve të reformës suedeze të tregut të qirave të banesave.

Presidenti i parlamentit Andreas Norlen pritet të bëjë zgjedhjen e tij.

Ai duhet të vendosë se cili kandidat beson se ka shansin më të mirë për të formuar një qeveri me një shumicë parlamentare funksionale, me të paktën 175 vota në legjislaturë.

Vetë Lofven është në garë për t’u rikthyer në postin e kryeministrit, pasi social-demokratët e tij kanë më së shumti vende në parlament.

Nëse ligjbërësit mund të bëjnë numrat, një votim mbi një qeveri të re mund të vijë deri në fund të javës.

Nëse nuk ka fitues pas katër votimesh, parlamenti shpërndahet dhe vendi shkon në zgjedhje të reja.

Eunews.alComments are closed.