×
Sunday, September 24, 2023

“Pandemia po përhapet me shpejtësi, zbatoni rregullat”

October 19, 2020


Kryeministri Edi Rama publikoi sot videomesazhin e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, drejtuar qytetarëve gjermanë për situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Kreu i qeverisë i bën thirrje qytetarëve shqiptarë të dëgjojnë mesazhin e Kancelares Merkel, e cila thekson se “pandemia po përhapet me shpejtësi përsëri, më shpejt sesa në fillim, më shumë se në gjysmën e parë të vitit”.

“Më së fundi duke u nisur nga kjo javë ne dimë se tanimë jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë Corona. Numri i infeksioneve të reja rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë, Pandemia po përhapet me shpejtësi përsëri, më shpejt sesa në fillim, më shumë se në gjysmën e parë të vitit. Stina e verës relativisht e relaksuar ka mbaruar, tani po përballemi me muaj të vështirë. Sesi do të jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët në vijim”, – theksoi Merkel.

Kancelarja Merkel shprehet se “ne të gjithë do e vendosim këtë përmes veprimeve tona. Më lejoni të them se çfarë besoj se do të thotë kjo. Tani duhet të bëjmë gjithçka që mundemi, për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë ka rëndësi tani. Për këtë, personat e kontaktit të çdo personi të infektuar duhet të njoftohen, në mënyrë që të ndërpresin zinxhirin e infeksionit. Autoritetet shëndetësore po bëjnë gjëra të mëdha, por kur numri i njerëzve të infektuar është shumë i lartë, ata nuk do të mund të vazhdojnë më. Pra, çfarë mund të bëjë secili prej nesh për të ulur numrat? Mund të bëjë shumë, thjesht sepse secili prej nesh vazhdimisht të mbajë distancë minimale, të mbajë mbrojtjen e gojës dhe hundës, të ndjekë rregullat e higjienës”.

Por, vijon Merkel, tani duhet të shkojmë më tej.

“Shkenca na tregon qartë, përhapja e virusit varet drejtpërdrejt nga numri i kontakteve dhe takimeve që ka secili prej nesh. Nëse secili prej nesh tani zvogëlon ndjeshëm takimet e tij jashtë familjes për një kohë atëherë prirja e infeksioneve gjithnjë e më shumë mund të ndalet. Kjo është pikërisht thirrja ime për ju sot takoni sa më pak njerëz qoftë jashtë apo në shtëpi, përmbahuni nga çdo udhëtim që nuk është vërtet i nevojshëm, çdo festë që nuk është vërtet e nevojshme, ju lutem qëndroni në shtëpi, kudo që është e mundur në vendbanimin tuaj. Unë e di që jo vetëm tingëllon e ashpër, në raste individuale është gjithashtu e vështirë të bëhet pa këto, por ne duhet ta bëjmë këtë vetëm përkohësisht dhe në fund të fundit e bëjmë për veten tonë. Për shëndetin tonë dhe të të gjithë atyre mund të kursejmë një sëmundje”, – nënvizoi Merkel.

Kancelarja Merkel shprehet se “për të siguruar që sistemi ynë shëndetësor nuk është i mbingarkuar që shkollat e fëmijëve tanë dhe qendrat ditore të qëndrojnë të hapura. Çfarë bëri që në të gjashtë muajt e parë të pandemisë të kalojmë relativisht mirë? Se qëndruam së bashku dhe zbatuam rregullat. Nga konsiderata dhe mendja e shëndoshë ky është ilaçi më efektiv që kemi aktualisht kundër pandemisë. Tani është me nevojshme se kurrë”.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments