×
Friday, October 22, 2021

Pakistani shfrytëzon shansin për të qenë shoku më i mirë i Europës në krizën afgane

September 4, 2021

Njihuni me mikun e ri të papritur të Evropës.

Ndërsa Kontinenti përpiqet të evakuojë qytetarët e tij nga Afganistani dhe të parandalojë një valë të mundshme refugjatësh në kufijtë e tij, Evropa po i drejtohet Pakistanit – e parë prej kohësh si një shtet paria – për ndihmë me të dy.

Në vetëm një javë, ministrat e jashtëm të Gjermanisë, Holandës dhe Britanisë së Madhe vizituan Islamabadin. Ata bënë premtime për para të gatshme për arkën pakistaneze për ndihmën e saj në krizën humanitare në vendin fqinj, dhe i dhanë lavde vendit për ndihmën e tij në evakuimin e mijëra stafit diplomatik dhe punëtorëve afganë nga Kabuli.

Ambasadori i Gjermanisë në Pakistan Bernhard Schlagheck tha se nuk do të ishte e mundur të largoheshin nga stafi gjerman dhe holandez pa ndihmën e Islamabadit, ndërsa Pakistani gjithashtu mori telefonata miqësore nga Presidenti i Këshillit të BE Charles Michel, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell, austriakët dhe sllovenët , të cilët aktualisht mbajnë presidencën e rradhës të Këshillit të BE -së.

Ky dashuri e re për Pakistanin është një ndryshim domethënës në baticat diplomatike nga kjo pranverë kur BE-ja kishte sy vetëm për Indinë, armikun kryesor të Pakistanit. Në prill, BE-ja u angazhua për një strategji Indo-Paqësore që synon të shohë rritjen e bashkëpunimit evropian me Indinë kundër (aleatit të Pakistanit) Kinës. Në maj, Brukseli gjithashtu nisi bisedimet e tregtisë së lirë me Nju Delhin.

Rikthimi i talebanëve në Kabul tani i jep Pakistanit një mundësi kryesore për ta vënë veten përsëri në lojë. Ajo po përdor vëmendjen për të ripërtërirë imazhin e saj ndërkombëtarisht dhe për të shfrytëzuar pozicionin e saj si destinacioni kryesor për refugjatët afganë për koncesione të sakta për përparësitë e veta si ndihma ekonomike, stimujt tregtarë, udhëtimet më të lira në Evropë dhe mbështetja diplomatike për rajonin e diskutueshëm. të Kashmirit.

Përpjekjet vijnë në një kohë vendimtare, pasi Pakistani dhe Evropa po luftojnë me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga rajoni. Uashingtoni ka qenë prej kohësh furnizuesi kryesor i Pakistanit për armë dhe ndihmë pasi kërkoi ndihmën e Pakistanit në Afganistan, por pasi kjo marrëdhënie u përkeqësua – veçanërisht pasi Pakistani ofroi ndihmë për talebanët afganë edhe pse grupi kishte në shënjestër forcat amerikane – Islamabad po kërkon të investojë në marrëdhënie të tjera Me Evropa, e cila u kap me këmbë nga vendimi i Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr, tani duhet të sigurojë interesat e veta në rajon pa ndihmën amerikane.

Miqtë në nevojë
Para krizës afgane, Pakistani nuk ishte i popullarizuar në Bruksel. Vendi konservator islam u kritikua në mënyrë rutinore për të dhënat e tij të të drejtave të njeriut dhe sjelljen e tij të dyfishtë në Afganistan, ku njëkohësisht mbështeti si forcat e NATO -s ashtu edhe ato talebane. Ndërsa BE është një partner kryesor tregtar për Pakistanin, vendi i Azisë Jugore është shumë poshtë listës së përparësive të BE.

Por gjithçka ka ndryshuar që kur talebanët pushtuan Afganistanin muajin e kaluar, duke i lënë vendet evropiane të dëshpëruara për të riatdhesuar qytetarët e tyre.

Islamabad ka nënvizuar rolin e tij për të ndihmuar zyrtarët evropianë dhe të huaj të largohen nga Kabuli, duke përfshirë 294 shtetas holandezë, 201 belgë, 216 italianë dhe 273 danezë. Përveç kësaj, Pakistani po ndihmon gjithashtu në evakuimin e më shumë se 4,000 shtetasve afganë që punuan me Shtetet e Bashkuara dhe forcat aleate në Kabul. Vendi ishte në gjendje ta bënte këtë për shkak të lidhjeve të tij të forta me talebanët, të cilët e lejuan atë të vazhdonte fluturimet dhe të mbante hapur ambasadën e saj, edhe pse shumica e vendeve po përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

“Ne kemi admirim dhe respekt të jashtëzakonshëm për Pakistanin dhe do të donim të përsërisim mirënjohjen tonë,” tha Ministri i Jashtëm holandez Sigrid Kaag në një konferencë shtypi në Islamabad të Mërkurën.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab, i cili ishte në kryeqytet të nesërmen, njoftoi se Mbretëria e Bashkuar po dërgonte ekipe në fqinjët e Afganistanit, përfshirë Pakistanin, për të ndihmuar procesin e mbërritjeve nga Afganistani dhe riatdhesimin e tyre në Mbretërinë e Bashkuar. Ai gjithashtu njoftoi se Britania e Madhe po dërgonte menjëherë 30 milionë paund për fqinjët e Afganistanit, shefi i Pakistanit në mesin e tyre, për t’i ndihmuar ata të merren me krizën humanitare.

“Pakistani është një partner jetik për Mbretërinë e Bashkuar.” Tha Raab.

Në planin afatgjatë, Evropa beson se Pakistani është vendimtar në shmangien e një vale të re refugjatësh. Pritja e refugjatëve është një çështje toksike në Evropë, dhe Kontinenti është i prirur të shmangë hidhërimin që përjetoi gjatë dyndjes së fundit që mbërriti në kufijtë e Evropës në 2015 dhe 2016. Austria u zotua të mos pranojë asnjë refugjat afgan pasi Talebanët pushtuan vendin këtë muaj, dhe Presidenti Francez Emmanuel Macron tha se Evropa “duhet të parashikojë dhe mbrojë veten nga flukset e mëdha të parregullta migratore që do të rrezikonin ata që i përdorin ato dhe ushqejnë trafikimin e të gjitha llojeve”.

Atje ata po kërkojnë ndihmën e Pakistanit. Vendi tashmë pret miliona refugjatë afganë dhe Evropa shpreson se me stimujt e duhur, do të strehojë edhe disa të tjerë.

Vetëm disa muaj më parë, kur ministrat e jashtëm të dy vendeve u takuan, Gjermania vuri në dukje gjendjen e depresionuar ekonomike të Pakistanit, ligjet e saj shtypëse të blasfemisë dhe mungesën e mbrojtjes për pakicat.

Fundjavën e kaluar, toni i Ministrit të Jashtëm Heiko Maas ishte dukshëm i ndryshëm: “Si një fqinj me Afganistanin, Pakistani në veçanti po ndjen efektet e krizës. Gjermania nuk do ta braktisë rajonin. Përveç angazhimit tonë financiar, ne do të vazhdojmë projekte konkrete , të tilla si në menaxhimin e kufirit. “

Ministri i Jashtëm holandez Kaag tha në Islamabad: “Ne jemi të ndërgjegjshëm dhe mirënjohës për rolin e gjatë pritës që Pakistani ka luajtur për refugjatët ndër vite.”

“Ne do të eksplorojmë mënyrat në të cilat ne mund të ndihmojmë Pakistanin në rolin e tij si një vend pritës për refugjatët dhe që duan të investojnë dhe të përdorin klimën e përmirësuar për të tërhequr biznes dhe për të investuar në Pakistan.”

Një favor i thjeshtë
I vetëdijshëm për fuqinë e tij, Pakistani po përpiqet të shtyjë për një mori përfitimesh tregtare dhe ekonomike, përveç përpjekjes për të riemëruar.

Ministri i Jashtëm pakistanez Shah Mahmood Qureshi e shtyu Raab të heqë Pakistanin nga “lista e kuqe” e vendit, e cila ndalon udhëtimin në Britani të Madhe për vendet ku mendon se koronavirusi është shumë i rëndë. Raab konfirmoi se zyrtarët pakistanezë dhe britanikë po takohen të hënën për ta diskutuar atë. Ajo gjithashtu i kërkoi Raab të mbështeste heqjen e Pakistanit nga “lista gri” e një iniciative ndërkombëtare kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, e njohur si Task Forca e Veprimit Financiar, e cila, përveçse është njollë në reputacionin e saj ndërkombëtar, e bën më të vështirë për Pakistani për të hyrë në kreditë ndërkombëtare.

Islamabad po përpiqet gjithashtu të bindë vendet e BE -së të mbajnë një skemë tregtare të quajtur GSP+, e cila lejon Pakistanin të eksportojë mallra në Evropë me tarifa të ulëta ose zero. Skema bazohet në përmirësimin e të dhënave të Pakistanit në të drejtat e njeriut, përfshirë punën e fëmijëve, lirinë e shtypit dhe liritë fetare, por grupet e të drejtave të njeriut kanë dokumentuar një pikëpamje në përkeqësim.

Dhe po e shtyn Evropën që edhe një herë të lejojë transportuesin e saj kombëtar, Pakistan International Airlines, të fluturojë në bllok. Rregullatorët ndaluan ANP -në të fluturonte në Evropë që nga qershori i vitit të kaluar kur doli se qindra pilotë që punonin për kompaninë ajrore mund të kenë marrë licenca të rreme.

E gjithë kjo është përveç kërkimit të odeve të ndihmës ekonomike për të pritur refugjatët e ardhur, të cilat shumë vende evropiane i kanë premtuar siç duhet, dhe mbështetje diplomatike për Kashmir, një rajon që Pakistani dhe India e pretendojnë si të tyren.

Ose ndryshe …
Ka të ngjarë që Pakistani të bëjë një pazar të vështirë. Duke parë se si Turqia negocioi marrëveshjen e saj për të parandaluar hyrjen e azilkërkuesve në Evropë, Pakistani po ndjek një strategji të ngjashme.

“Nëse refugjatët vijnë në Pakistan, ata do të kenë një efekt mbi ne,” i tha POLITICO ambasadori i Pakistanit në BE Zaheer Aslam Janjua muajin e kaluar. “Dhe pastaj ata nuk mund të ndalen këtu, dhe ata mund të kalojnë edhe në vende të tjera. Forshtë për vendet e tjera që të bëjnë punën e tyre. “

Që nga viti 1979, kur Bashkimi Sovjetik pushtoi Afganistanin, Pakistani ka qenë vendimtar për të siguruar lidhje diplomatike, tregtare dhe logjistike midis Afganistanit dhe pjesës tjetër të botës. Me Afganistanin tani në duart e talebanëve, një grup që Pakistani e njeh nga afër, ka të ngjarë që çdo vend që dëshiron të bëjë biznes me ta do të ketë nevojë për ndihmën e Pakistanit.

Pakistani po shpreson për angazhimin e vazhdueshëm të Perëndimit – dhe paralajmëroi për pasojat nëse nuk e bën.

“Braktisja do të ishte e rrezikshme dhe askush nuk do të përfitojë nga kjo. Dhe askush nuk mund të parashikojë pasojat e kësaj,” tha Qureshi.

Ishte e paqartë nëse ai i referohej Pakistanit apo Afganistanit./ Politico.eu

Eunews.al


Comments are closed.