×
Thursday, June 1, 2023

OKB/Koronavirusi pritet të arrijë kulmin në vendet më të varfra në botë në pak muaj

May 8, 2020Një raport i ri i botuar të enjten nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare thanë se “kulmi i koronavirusit në vendet më të varfra në botë nuk pritet deri përafërsisht gjatë tre deri në gjashtë muajt e ardhshëm.”

Raporti është një azhurnim i planit të Sh.B.A-së për t’u marrë me pandeminë, përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) dhe agjencitë e tjera humanitare.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, të enjten, foli për çështjet me të cilat përballen organizatat ndërkombëtare në përgjigjen e tyre ndaj pandemisë, domethënë se në disa vende të varfra ku testimi nuk është i përhapur, mund të ketë më shumë raste sesa ato që numrat tregojnë.

Gjendja e rasteve në shumicën e vendeve në Planin Global të Reagimit Humanitar mund të duket e vogël, por ne e dimë që mbikëqyrja, testimi laboratorik dhe aftësia e sistemeve shëndetësore në këto vende janë të dobëta”, tha ai, duke shtuar, “prandaj ka të ngjarë që të ndodhë që transmetimi i bashkuar i komunitetit të mos zbulohet “.

Në një intervistë për CBS News të enjten, Nën Sekretari i Përgjithshëm i SHBA për Çështjet Humanitare Mark Lowcock tha se rrethanat e vështira të pandemisë përfundimisht mund të ndikojnë në SHBA, Evropën Perëndimore dhe vendet e tjera të zhvilluara.

Ajo që ne po shohim tani është se në shumë vende më të pasura, numri i rasteve po bie dhe kjo është e mirë pasi ato kapërcejnë kulmin e parë të epidemisë. Por numri i rasteve po rritet mjaft shpejt tani në Afrikë, në Azi – Azia e Jugut veçanërisht – dhe vendet më të varfra të Amerikës Latine dhe Lindjes së Mesme, “tha ai.

Dhe për shkak se virusi mund të vijë nga kudo, nëse një numër i rasteve rritet në ato vende, Evropa dhe Amerika e Veriut nuk do të shpëtohen nga një fazë e mëtejshme e pandemisë,” tha Lowcock.

Ndërsa vendet më të pasura duhet, dhe janë, duke shpenzuar 99% të përpjekjeve të tyre për t’u marrë me sfidën në shtëpi, strategjia më e zgjuar është të shpenzoni 1% të përpjekjes, duke u përpjekur për të ndihmuar që ta përmbajnë atë në këto vende shumë, shumë të dobëta gjithashtu “, tha koordinatori humanitar i OKsë.

Lowcock tha “tashmë ka një fatkeqësi ekonomike” dhe se kriza e koronavirusit mund të përkeqësojë situatën, si nga ana mjekësore ashtu edhe nga ana ekonomike, për njerëzit në të gjithë globin.

Raporti i ri i U.N. u bën thirrje vendeve të rritin kontributet financiare për fondin global të reagimit, në interes të tyre. Që nga koha kur plani i reagimit i OKB filloi për herë të parë në fund të marsit, janë mbledhur fonde për 1 miliard dollarë, por agjensia humanitare tani ka rritur apelin e saj nga 2 miliardë dollarë në 6.7 miliardë dollarë, bazuar në krizën “e rëndë” anembanë botës.

Ndikimi i pandemisë në kampe të refugjatëve është përfshirë gjithashtu në raport, një rezultat që siç ishte “shkatërrues”, tha Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë për Refugjatët në U.N. në një konferencë shtypi për raportin të enjten.

Abby Maxman, president i Oxfam America, tha se organizatat joqeveritare lokale (OJQ) që punojnë me OKB “janë në vijat e para të kësaj krize çdo ditë, dhe ne po shohim se më të prekurit midis nesh po goditen me e veshtira”

Për gazetarët, Drejtori i Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së, Mike Ryan tha, në nisjen e raportit: “Nuk është vetëm gjëja e duhur për të bërë, është gjëja e zgjuar“.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments