×
Thursday, April 18, 2024

OBSH: Infektimet janë përgjysmuar që nga fillimi i vitit

February 16, 2021


Në nivel global, numri i infektimeve nga koronavirusi ka ardhur në rënie për të pestën javë radhazi. Madje që nga fillimi i vitit, sipas OBSH-së, bilanci i përjavshëm i infektimeve pothuajse është përgjysmuar. Lajmin e pohoi vetë numri një i organizatës, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Rastet javore, tha ai, nga mbi 5 milionë që ishin në periudhën 4-10 janar, kanë zbritur në 2,6 milionë në harkun kohor 8-14 shkurt. Një ditë më parë, OBSH-ja dha autorizimin për përdorimin urgjent të vaksinës së koronavirusit AstraZeneca, një hap që mund t’i lejojë partnerët e agjencisë të dërgojnë miliona doza në vendet e ndryshme të botës, si pjesë e një programi për të zbutur pandeminë.

Leja e OBSH-së për përdorimin e vaksinës AstraZeneca është e dyta që ajo jep pas miratimit prej saj të vaksinës Pfizer-BioNTech në dhjetor. Njoftimi pritet të shoqërohet me fillimin e shpërndarjes së qindra miliona dozave në vendet e regjistruara në nismën COVAX të mbështetur nga OKB-ja, e cila synon vaksinimin e njerëzve më të ekspozuar në botë.

“Vendet që nuk kanë qasje te vaksina, do të jenë më në fund në gjendje të fillojnë të vaksinojnë punonjësit e tyre shëndetësorë dhe popullatat në rrezik,” tha Dr Mariangela Simao, Ndihmës-Drejtoreshë e Përgjithshme e OBSH-së për Barnat dhe Produktet Shëndetësore. Pandemia e koronavirusit ka infektuar rreth 109 milion njerëz në të gjithë botën dhe ka shkaktuar vdekjen e të paktën 2.4 milion prej tyre.

Eunewsw.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments