×
Wednesday, December 8, 2021

Një grup migrantësh kalon kufirin, pavarësisht situatës së tensionuar polako-bjelloruse

November 14, 2021

Një grup prej rreth 50 emigrantësh, të ndodhur të bllokuar në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, arritën të kalojnë një pengesë dhe janë aktualisht në Poloni, sipas policisë polake.

Ngjarja ka ndodhur dje në mbrëmje vonë, në afërsi të fshatit Dubicze Cerkiewne.

Policia tha sot se deri më tani kishte arrestuar 22 shtetas irakianë.

”Një përpjekje e veçantë për të shkelur kufirin pranë qytetit të Kolonia Klukowicze ishte e pasuksesshme”, tha ajo.

Një oficer u plagos kur emigrantët gjuajtën me gurë ndaj autoriteteve.

Zyrtarët polakë të kufirit janë kapur në një bllokim në kufirin Bjellorusi prej javësh tashmë, pasi mijëra njerëz nga vende të treta janë paraqitur në kufijtë e Polonisë dhe vendeve si Lituania dhe Letonia, duke kërkuar të hyjnë në territorin e BE-së.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko, akuzohet se i ka sjellë njerëzit në Bjellorusi dhe më pas i ka dërguar në kufij, si hakmarrje kundër BE-së për dështimin e njohjes së fitores së tij zgjedhore vitin e kaluar.

BE thotë se Lukashenko vodhi zgjedhjet.

Ai i mohon të gjitha akuzat. Megjithatë, forcat e tij gjithashtu nuk po i lejojnë emigrantët të kthehen në territorin bjellorus.

Situata po bëhet gjithnjë e më e rrezikshme pasi temperaturat në rajonin kufitar bien me afrimin e dimrit.

Gjithashtu të shtunën, policia polake raportoi arrestimin e katër personave që kishin ndihmuar emigrantët përtej kufirit. Të arrestuarit ishin dy gjeorgjianë, një polak dhe një sirian.

Deklaratat e qeverisë nuk mund të vlerësohen në mënyrë të pavarur, pasi gazetarëve dhe grupeve të ndihmës u është ndaluar hyrja në rajonin kufitar.

Eunews.al

Comments are closed.