×
Sunday, September 26, 2021

Nga Mbretëresha te Princi Harry: ku studiuan anëtarët e familjes mbretërore britanike?!

August 31, 2021

Është koha që edhe anëtarët e familjes mbretërore të kthehen në shkollë. Brenda pak ditësh, Princi George dhe motra e tij e vogël Charlotte do të kthehen në Thomas’s Battersea, shkolla prestigjioze në Londër e zgjedhur nga William dhe Kate Middleton për hapat e parë në shkollimin e fëmijëve të tyre, shkruan faqja vanityfair.it.

Nga ana tjetër, nga brezi i Princit Charles, familja mbretërore u ka garantuar gjithmonë një arsimim elitar anëtarëve të saj, nga çerdhet në universitetet më prestigjioze.

Sidoqoftë, ka pasur gjithashtu disa përjashtime reale që kanë zgjedhur të ndërpresin studimet e tyre për të marrë rrugë të ndryshme.

Nga Mbretëresha te Princi Harry, ja se si dhe ku u formuan anëtarët e familjes mbretërore britanike.

Mbretëresha Elizabeth

Madhëria e saj dhe motra e saj, Princesha Margaret, u shkolluan në shtëpi nga Marion Crawford, zëvendëskancelare e Kolegjit Eton, shkolla më prestigjioze e djemve në Britaninë e Madhe. Elizabeth dhe Margaret ishin të fundit që morën arsim në shtëpi.

Princi Charles

Në moshën tetë vjeç, Princi Charles ndoqi shkollën Hill House për vetëm gjashtë muaj, para se të bashkohej me Shkollën Cheam, ku qëndroi për pesë vjet.

Djali më i madh i mbretëreshës shkoi më pas në Gordonstoun, një shkollë e ashpër publike skoceze, të cilën e kishte ndjekur edhe babai i tij Filipi.

Në vitin 1967, Princi i Uellsit hyri në Kembrixh, ku studioi Antropologji, Arkeologji dhe Histori. Ai u diplomua në 1970 me një Bachelor të Arteve.

Charles ishte trashëgimtari i parë i fronit që fitoi një diplomë.

Anna dhe Andrea

Motra e Carlo, Princesha Anna, nuk ndoqën universitetin pas Shkollës Benenden, duke preferuar t’i kushtohej kalërimit në një nivel konkurrues.

Edhe Princi Andrew, djali i tretë i Mbretëreshës Elizabeth, pasi ndoqi shkollën e mesme nuk shkeli kurrë në universitet dhe zgjodhi të regjistrohet në Kolegjin Mbretëror Britannia Royal Naval në Dartmouth.

Princi Edward

Djali më i vogël i Mbretëreshës ndoqi Gordonstoun, si vëllezërit Carlo dhe Andrea dhe më pas u regjistrua për dy mandate në Shkollën Kolegjike Wanganui në Wanganui, Zelanda e Re, ku shërbeu si tutor dhe mbikëqyrës i klasave të aktrimit.

Në vitin 1986 ai u diplomua nga Kolegji Jezus në Universitetin e Kembrixhit dhe më pas ndoqi një karrierë si producent teatri.

Princi William

Pasi ndoqi shkollën parashkollore Jane Mynors të Londrës dhe shkollën Ludgrove si fëmijë, në 1995 Princi William vazhdoi shkollimin e tij në Eton, anëtari i parë i lartë i familjes mbretërore që hyri në Kolegjin prestigjioz.

Djali më i madh i Charles dhe Diana më pas u regjistrua në Universitetin Skocez të St Andrews në 2001, ku fillimisht studioi Histori Arti (i njëjti kurs si Kate), dhe më pas ndryshoi lëndën e tij kryesore në Gjeografi.

Pas një viti të kaluar të kaluar si vullnetar në Kili, William u diplomua në 2005 me nderime.

Kate Middleton

Ashtu si William, Kate gjithashtu ndoqi Shën Andrews, ku u diplomua me një diplomë në historinë e artit dhe një diplomë master. Duket se ajo ishte ajo që e shtyu William të ndryshonte kurs në vend që të braktiste universitetin.

Princi Harry

Princi Harry filloi arsimin e tij në shkollën Wetherby dhe më pas në shkollën Ludgrove. Ashtu si vëllai i tij më i madh, ai ndoqi Etonin, megjithëse më vonë zgjodhi të mos shkonte në universitet, por të përfundonte dhjetë muaj trajnim oficerësh në Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst.

Harry shërbeu në ushtri për dhjetë vjet, duke arritur gradën e kapitenit dhe ndërmori dy misione në Afganistan.

Meghan Markle

Meghan mund të mburret me një kurs të gjatë dhe të artikuluar studimi në SHBA. Pasi studioi në shkollat ​​private ai ndoqi Shkollën e Mesme Immaculate Heart në Los Angeles.

Gruaja e Harry mban një diplomë në Teatër dhe Studime Ndërkombëtare nga Shkolla e Komunikimit e Universitetit Northwestern, Illinois.

Përveç diplomimit, Meghan kreu një praktikë në ambasadën amerikane në Buenos Aires dhe të studiojë për një semestër në Spanjë.

Princesha Beatrice

Beatrice, vajza më e madhe e Andrea dhe Sarah Ferguson, filloi shkollimin e saj në Upton House School, për të vazhduar në Coworth Park dhe St George’s Schools. Ajo pastaj fitoi një diplomë në Histori Arti nga Universiteti Goldsmiths në Londër.

Princesha Eugjenia

Princesha Eugenie, fëmija i dytë i Andrea dhe Sarah Ferguson, kishte një gjurmë edukative në shkollën Montessori të Winkfield, para se të bashkohej me motrën e saj Beatrice në shkollën Upton House në Windsor.

Eunews.al

Comments are closed.