×
Thursday, July 7, 2022

Nga Britania e Madhe në Azerbajxhan: Si i ka mbijetuar Putin 5 tentativave për ta ekzekutuar

May 24, 2022

Presidenti rus Vladimir Putin thuhet se i ka mbijetuar 5 tentativave për vrasje dhe tani është aq i frikësuar për jetën e tij sa është i rrethuar nga një ekip elitar snajperësh.

Përpjekja më fundit për ta ekzekutuar mendohet të ketë ndodhur në fillimin e pushtimit rus të Ukrainës, megjithëse detajet janë bërë publike vetëm tani.

Shefi i inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, Kyrylo Budanov tha se kishte pasur një përpjekje të pasuksesshme për të vrarë Presidentin.

Budanov i tha Ukrainian Pravda: Putin u sulmua.

“Ky është informacion jo publik. Përpjekje absolutisht e pasuksesshme, por me të vërtetë ndodhi. Ishte rreth 2 muaj më parë.”

Nuk ishte e qartë se kush qëndron prapa sulmit të supozuar apo ku ndodhi.

Thuhet se Putini tani është aq i frikësuar nga një tjetër atentat, saqë është rrethuar me snajperë dhe mendohet se ka udhëtuar kudo me ta.

Snajperistët kanë një punë shumë të rëndësishme që është të lokalizojnë gjuajtësit e tjerë dhe t’i “eleminojnë” përpara se të kenë mundësinë për të tërhequr këmbëzën mbi Putin.

Presidenti rus thuhet se është fiksuar pas idesë se dikush do ta vrasë atë, gjë që e bën atë të kërkojë mbrojtje në bunkerin e tij të izoluar.

Ushtria e miqve të Putinit të punësuar për ta mbrojtur atë janë të vetmit që lejohen t’i qëndrojnë afër, pasi ai është i fiksuar pas komploteve të vrasjes.

Despoti mosbesues madje ka punësuar një ekip njerëzish për të shijuar ushqimin e tij para se ta hajë, i bindur se mund të helmohet.

Duket se diktatori rus po bëhet gjithnjë e më shumë paranojak nga frika se dikush në shenjtëroren e tij të brendshme mund ta helmojë atë.

Ndërsa ai i afrohet moshës 70-vjeçare thashethemet për probleme me shëndetin po qarkullojnë.

Sipas raportimeve, Putin shoqërohet vazhdimisht nga një legjion mjekësh ndërsa lufton me “sëmundjen e tij misterioze.”

Frika e Putinit mund të jetë e bazuar mirë, pasi ka pasur të paktën katër tentativa të mëparshme për ta vrarë.

Gjatë një vizite shtetërore të Putinit në Azerbajxhan në vitin 2002, një irakian u arrestua pasi me sa duket kishte komplotuar për të vrarë Presidentin rus.

Sipas raporteve, përpjekja do të ndodhte në janar 2002 nga një irakian me lidhje me Afganistanin dhe forcat rebele çeçene.

Ai ishte vendosur t’i dorëzonte eksplozivët një bashkëpunëtori.

Forcat e sigurisë mësuan për komplotin dhe arrestuan burrin dhe bashkëpunëtorin.

Ata u dënuan me dhjetë vjet burg.

Në nëntor 2002 dolën detaje të një tjetër komploti kundër Putinit.

Udhëheqësi rus supozohej të ishte duke ecur përgjatë një autostrade pranë Kremlinit.

Gjatë rrugës kishte një grup njerëzish që pretendonin se po vendosnin tabela të reja.

Vetëm një orë më vonë një media raportoi se 40 kilogramë eksploziv ishin zbuluar të vendosur për të shpërthyer përgjatë rrugës.

Pajisjet më pas u zhdukën në mënyrë misterioze dhe makina e Putinit u kthye.

Zyrtarët, edhe sot e kësaj dite, refuzojnë të komentojnë këtë çështje dhe madje mohojnë se ka ndodhur ndonjëherë.

Policia britanike kundër terrorizmit thuhet se pengoi një komplot për të vrarë Putinin në tetor 2003.

Një burim i tha The Sunday Times se dy atentatorë meshkuj të mundshëm ishin arrestuar, por ata ishin liruar pa akuza dhe ishin kthyer në Rusi.

Thuhej se burrat, njëri që dyshohet se ishte një ish-vrasës i shërbimit sekret rus, po hartonin një komplot që Putini të qëllohej nga një snajper ndërsa ishte në një udhëtim jashtë vendit.

Raporti pretendonte se ish-agjenti rus njihte një oficer të lartë në Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB), shërbimin shtetëror të sigurimit të Rusisë dhe pasardhësin e KGB-së Sovjetike, i cili do të jepte informacion për lëvizjet e Putinit ndërsa ishte jashtë vendit, duke lejuar vrasësit të krijonin një goditje.

Detajet i ishin dhënë policisë britanike nga Alexander Litvinenko, një ish-oficer i FSB-së që dezertoi në Britani tre vjet më parë, pasi ishte kontaktuar nga komplotuesi i dyshuar, tha gazeta.

Policët konfirmuan në atë kohë dy burra, të moshës 40 dhe 36 vjeç, u mbajtën nga policia në lidhje me akuzën, por ata u lanë të lirë pas marrjes në pyetje dhe thanë se nuk do të ndërmerren veprime të mëtejshme kundër tyre.

Çeçeni Adam Osmayev , për të cilin pretendohej se kishte lidhje me Britaninë e Madhe, u parakalua në televizionin rus pasi një komplot i dyshuar për vrasjen e Putinit u prish në vitin 2012.

I ashtuquajturi “terrorist” u kap nga forcat speciale në portin ukrainas të Detit të Zi të Odessa.

Më vonë ai u shfaq në televizionin shtetëror, gjysmë i zhveshur dhe me plagë të dukshme, duke bërë një rrëfim të supozuar.

Osmayev tha në paraqitjen e tij: “Qëllimi ynë ishte të shkonim në Moskë dhe të përpiqeshim të vrisnim kryeministrin Putin… Afati ynë ishte pas zgjedhjeve presidenciale ruse”.

Comments are closed.