×
Saturday, October 1, 2022

Moti ekstrem shkakton dhjetëra aksidente në Gjermani

February 14, 2021

Prej ditësh të tëra Gjermania është goditur nga moti me temperatura ekstreme të ftohta dhe dëborë, sipas DW, që ka shkaktuar dhjetëra aksidente trafiku.

DWD, Shërbimi Gjerman i Motit, kishte lëshuar një paralajmërim ekstrem të motit, duke thënë se ekipet e urgjencës ishin vënë në gatishmëri.

“Stuhia e borës ka prekur më shumë pjesët qendrore dhe veriore të Gjermanisë, me shtyrje të dendur të borës, duke shkaktuar shikueshmëri të kufizuar”, tha DWD.

Media lokale raportoi dhjetëra lëndime dhe aksidente trafiku në Gjermani.

Disa shtete në Gjermani janë mbuluar me më shumë se 20 centimetra dëborë, me erëra të forta deri 80 kilometra në orë.

DWD parashikon më shumë reshje dëbore deri në 40 centimetra në disa pjesë të Gjermanisë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments