×
Thursday, June 13, 2024

Mosrespekti i tmerrshëm i Trumpit për demokracinë

November 5, 2020


Ende nuk është e qartë se kush i ka fituar zgjedhjet presidenciale të SHBA. Kjo nuk do të thotë që demokracia është e rrezikuar, vetëm se shumë amerikanë i konsiderojnë veprimet e Trumpit të pranueshme.

Nata e zgjedhjeve ka dalë saktësisht siç parashikuan shumë ekspertë dhe analistë – të paktën në një aspekt: nuk ka asnjë fitues të qartë në mëngjesin e së mërkurës në SHBA. Shtetet kryesore të fushës së betejës, përfshirë Miçiganin, Viskonsinin dhe Pensilvaninë janë ende të pasqaruara dhe ka të ngjarë të duhet pak kohë për të raportuar rezultatet e plota.

Për çudi, të dy kandidatët bënë çmos për të injoruar atmosferën në ajër dhe parashikuan optimizëm për mbështetësit e tyre. Kandidati demokrat presidencial Joe Biden bëri një paraqitje herët në mëngjes të mërkurën me kohën lokale në shtetin e tij të vendlindjes Delaware.

“Ne e dinim që kjo do të shkonte gjatë,” tha Biden, duke shtuar se ai ndihej mirë për vendin ku ishin në garë për të arritur 270 vota të kolegjit elektoral për të siguruar presidencën.

“Nuk do të marrë fund derisa të numërohet çdo votë, derisa të numërohet çdo fletë votimi,” theksoi ai.

Me tre lloje të ndryshme votash: votimin personal në Ditën e Zgjedhjeve, votimin e parakohshëm personal, dhe votat me postë, procesi i numërimit mund të shtrihet edhe në ditët në vijim.

Kjo është një pjesë plotësisht e ligjshme e procesit demokratik. Duke parë Presidentin Donald Trump që e përshkruan këtë sikur Demokratët përpiqen të “vjedhin” zgjedhjet, siç bëri në Twitter herët në mëngjes të mërkurën, pa siguruar prova, kjo nuk duhet të jetë një surprizë, por megjithatë është indinjuese.Në fjalimin e tij në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, Trump pretendoi se kishte fituar qartë disa shtete që, në atë moment, ende nuk kishin numëruar aq vota sa të quhej fitues. Ai në mënyrë specifike vuri në dukje epërsinë e tij në Pensilvani, pa folur për detajet shumë të rëndësishme se çfarë lloj fletëvotimesh ende duhet të numërohen atje.

Shumë prej fletëve të votimit ende të panumëruara janë fletë votimi me postë, për të cilat ekspertët mendojnë se votuesit demokratë i kanë përdorur më shumë se votuesit republikanë. Kështu që natyrisht Trumpi nuk do të donte që ato të llogariteshin. Por kjo gjithashtu do të thotë që Demokratët nuk duhet të heqin dorë ende nga shpresa – Trumpi mund të jetë në krye në shumë nga shtetet ende të hapura, por një numër i madh i votave që ende nuk janë numëruar ka të ngjarë të jenë për Bidenin.

Me fjalë të tjera, megjithëse tani kjo mund të ndihet si një dejà-vu dëshpëruese e vitit 2016, jo gjithçka ka humbur. Por Trumpi duke deklaruar fitoren, duke e quajtur procesin e numërimit një “mashtrim të madh”, dhe duke njoftuar se do t’i drejtohet Gjykatës së Lartë tregon një mospërfillje të ashpër për mënyrën se si kategorizohen votat në një demokraci në vitin pandemik 2020.

Jo shumë amerikanë të tmerruar nga veprimet e Trumpit

Shumë amerikanë liberalë kishin shpresuar për një fitore të qartë të Bidenit – dhe sigurisht jo një garë elektorale kaq të ngushtë. Mbi të gjitha, kandidati i tyre garoi kundër një presidenti që donte të ndalonte hyrjen e myslimanëve në SHBA, i cili ndau fëmijët migrantë nga prindërit e tyre në kufirin jugor të SHBA, i cili ka nisur sulme raciste kundër grave kongresiste të SHBA, kundër të cilit u ndërmorr një procedurë shkarkimi për përpjekjen për ta kthyer në tregti ndihmën ushtarake ndaj Ukrainës, në këmbim të ndihmës për të luftuar rivalin e tij politik, nën udhëheqjen e të cilit më shumë se një e katërta e një milion njerëz vdiqën në pandeminë COVID-19 deri tani … Lista vazhdon e vazhdon.

Fakti që megjithatë një numër i konsiderueshëm amerikanësh votuan për Donald Trumpin, pavarësisht nga veprimet e tij të katër viteve të fundit tregon atë që është e pranueshme në Shtetet e Bashkuara. Dhe kjo është shkatërruese, pa marrë parasysh se kush përfundon në Shtëpinë e Bardhë.

Eunews.al
 

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments