×
Friday, December 3, 2021

Merkel-Lukashenko bisedë telefonike mbi krizën e migrantëve

November 16, 2021

Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi sot një bisedë telefonike me presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko mbi gjendjen e vështirë të disa mijëra migrantëve në kufirin e jashtëm të BE-së midis Polonisë dhe Bjellorusisë, raportoi sot televizioni shtetëror bjellorus.

Biseda zgjati rreth 50 minuta. Ata diskutuan mundësitë për të parandaluar përshkallëzimin e situatës në kufi. Gjithashtu u diskutua mbështetja humanitare për migrantët e bllokuar në zonën kufitare.

Merkel dhe Lukashenko ranë dakord për të patur kontakte të mëtejshme.

Kjo ishte hera e parë që Merkel bisedonte me Lukashenkon që pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale në Bjellorusi në gusht 2020.

BE-ja nuk e njeh më atë si president për shkak të ‘rezultateve të falsifikuara’ të zgjedhjeve dhe aksionit të forcave të sigurisë ndaj demonstruesve paqësorë, duke vendosur sanksione ndaj vendit. 

Eunews.al

Comments are closed.