×
Sunday, September 26, 2021

Merkel: Gjermania do të rrisë ndihmën për Afganistanin me 500 milionë euro

August 25, 2021

Gjermania po rrit ndihmën e saj humanitare për Afganistanin me 500 milionë euro (587 milionë dollarë), deklaroi  kancelarja gjermane Angela Merkel pas një takimi virtual me homologët e saj të G7.

500 milionë i shtohen 100 milionë eurove të ndihmës emergjente të premtuar tashmë nga Berlini për kujdesin e refugjatëve në dhe përreth Afganistanit disa ditë më parë.  Ndihmat do të sigurohet përmes organizatave të ndihmës humanitare.

Gjatë takimit me video, udhëheqësit e G7 u përpoqën të bindnin SHBA të mbanin trupat në Afganistan dhe të vazhdonin përpjekjet e evakuimit përtej fundit të muajit, ndërsa vendet përpiqen të shpëtojnë qytetarët dhe punëtorët vendas pas marrjes së shpejtë të vendit nga talebanët.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer ka bërë thirrje për një marrëveshje evakuimi me talibanët, e cila adreson kushtet për të larguar njerëzit me siguri nga Afganistani pas përfundimit të misionit aktual në Bundeswehr.

Bundeswehr gjerman transportoi më shumë se 4 650 njerëz jashtë vendit në fund të së martës, kur Bundeswehr konfirmoi në Twitter se një aeroplan ushtarak A400M kishte sjellë 178 persona të tjerë në kryeqytetin Uzbekistan, Tashkent.

Eunews.al

Comments are closed.