×
Thursday, April 18, 2024

Merkel dhe Macron dënojnë ashpër dëbimin e diplomatëve të BE-së nga Rusia

February 5, 2021


Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel dënuan vendimin e Rusisë për përjashtimin e diplomatëve nga Suedia, Gjermania dhe Polonia për shkak të pjesëmarrjes së tyre në protesta kundër burgosjes së kritikut të Kremlinit Alexei Navalny.

Duke folur gjatë një diskutimi virtual mbi politikën e sigurisë dhe bashkëpunimin, Macron dhe Merkel kritikuan Presidentin rus Vladimir Putin për qëndrimin e tij ndaj Navalny.

Kujtojmë që më herët, Rusia dëboi tre diplomatët e BE, atë Gjerman, Polak dhe Suedez. Ndërsa shefi i punëve të jashtme të BE Josep Borrell u takua me Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në Moskë një deklaratë nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm tha se Borrell mësoi për dëbimet “gjatë” atij takimi.

Borrell ishte duke qëndruar pranë Lavrov kur ministri rus e quajti BE një “partner jo të besueshëm” dhe akuzoi liderët evropianë se kanë gënjyer për helmimin e Navalny.

“Unë dënoj në termat më të fortë, nga fillimi në fund, atë që ka ndodhur këtu – nga helmimi i Navalny deri në dëbimin e diplomatëve. Unë mendoj se tensionet diplomatike nuk mund të zgjidhen në këtë mënyrë dhe unë deklaroj solidaritetin tim me tre vendet diplomatët e të cilëve janë dëbuar “, tha Macron, duke shtuar se dialogu me Moskën ishte ende i rëndësishëm për” paqen, sigurinë dhe stabilitetin “në Evropë.

“Unë vetëm mund të pajtohem me këtë,” tha Merkel, duke shtuar: “Ne e konsiderojmë atë që ndodhi me Navalny diccka që larg sundimit të ligjit. Ne dënojmë burgimin e tij dhe tani gjithashtu dëbimin e diplomatëve nga Gjermania, Polonia dhe Suedia. “

“Ne gjithashtu, rezervojmë të drejtën për të vazhduar sanksionet kundër Rusisë, veçanërisht kundër individëve,” shtoi Merkel.

Sidoqoftë, e pyetur nëse lëvizjet e fundit të Putinit do të prishin projektin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 që është kritikuar nga një numër aleatësh të Gjermanisë duke përfshirë SH.B.A. dhe Franca, Merkel tha se pozicioni i qeverisë së saj mbetet i pandryshuar për momentin.

“Por ne ndajmë mendimin se nuk duhet të bëhemi të varur në mënyrë të njëanshme nga Rusia,” tha kancelarja, duke theksuar se mendonte se ishte “strategjikisht e domosdoshme” të vazhdojmë të flasim me Moskën.

“Unë besoj se asgjë nuk mund të thuhet për [Nord Stream 2], i cili tani është pothuajse i plotë, pa një koordinim shumë të ngushtë midis Gjermanisë dhe Francës,” tha Macron.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të zhvilluar një strategji evropiane të energjisë që është më sovrane dhe gjithashtu merr parasysh çështjet e klimës dhe të kemi një shkëmbim strategjik me Rusinë, ku ne jemi gjithashtu ambiciozë kur bëhet fjalë për energjinë,” shtoi ai.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas gjithashtu dënoi dëbimet, duke thënë se vendimi “dëmton më tej marrëdhëniet me Evropën. “Nëse Federata Ruse nuk e rishikon këtë hap, ai nuk do të mbetet pa përgjigje,” shtoi ai.

Ministria e jashtme e Polonisë lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë, duke thënë se diplomati i tyre po protestonte “kundër korrupsionit në Federatën Ruse dhe duke shprehur mbështetje për Alexei Navalny” dhe “do të ndërmarrë hapat e duhur” nëse vendimi nuk ndryshohet.

“Ne hedhim poshtë pretendimin e Rusisë se diplomati mori pjesë në demonstratë,”-tha një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Suedeze, sipas Reuters.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments