×
Sunday, September 26, 2021

Merkel dhe Biden premtojnë bashkëpunim për çështjen afgane

August 19, 2021

Kancelarja gjermane, Angela Merkel diskutoi me presidentin amerikan Joe Biden për nevojën e bashkëpunimit të ngushtë në Afganistan, ndërsa një operacion evakuimi masiv vazhdon në aeroportin e Kabulit.

”Ata ranë dakord për evakuimin e sa më shumë njerëzve që kanë nevojë për mbrojtje”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert.

Merkel theksoi “nevojën për të mundësuar që sa më shumë qytetarë afganë që kanë mbështetur Gjermaninë të largohen nga vendi”.

”Ata gjithashtu diskutuan nevojën për koordinim të ngushtë në ofrimin e ndihmës humanitare për afganët si dhe mbështetjen për shtetet fqinje”, tha në një deklaratë Shtëpia e Bardhë.

Merkel gjithashtu ka folur kohët e fundit me udhëheqësit rajonalë, përfshirë presidentin e Uzbekistanit, Shavkat Mirziyoyev dhe e falënderoi atë për mbështetjen logjistike për fluturimet gjermane të evakuimit.

“Në të gjitha bisedat, kancelarja përsëriti kërkesën e saj që talebanët të heqin dorë nga dhuna, të respektojnë të drejtat e njeriut dhe t’u japin kalim falas të gjithë atyre që duan të largohen nga Afganistani”, tha zëdhënësi.

Eunews.al

Comments are closed.