×
Saturday, June 3, 2023

Mbretëri e Bashkuar, rritet në 39.728 numri i viktimave nga COVID-19

June 3, 2020Numri i të vdekurve në Mbretërinë e Bashkuar si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19) ka shkuar në 39.728, me një rritje prej 359 viktimash në 24 orët e fundit.

Sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit, 1.871 raste kanë rezultuar pozitive me COVID-19, për ta çuar shfirën e përgjithshme të të infektuarve në 279.856.

Vendi ka kryer 171.829 teste të reja, me çka numri i përgjithshëm i testeve arrin në 4.786.219, duke përfshirë edhe testet e përsëritura.

Britania radhitet e para në Evropë dhe e dytë në botë pas SHBA-së për sa i përket numrit më të lartë të të vdekurve nga COVID-19.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments