×
Tuesday, December 6, 2022

Kriza detyron Britaninë e Madhe të bëjë diçka ndryshe me ekonominë

October 1, 2022

Kancelari britanik i Thesarit, Kwasi Kwarteng ka mbrojtur minibuxhetin e paraqitur duke thënë se qeveria nuk kishte zgjidhje tjetër, përveçse të bënte diçka ndryshe për të rimëkëmbur ekonominë e ishullit.

Ndërsa kryeministrja, Liz Truss pranoi se strategjia kishte shkaktuar përçarje politike, Kwarteng tha se publiku priste që shpenzimet publike të kontrolloheshin fort.

”Tatimpaguesit britanikë presin që qeveria e tyre të punojë në mënyrë sa më efikase dhe efektive dhe ne do ta përmbushim këtë pritshmëri”, shkroi Kwarteng në ”The Daily Telegraph”.

”Jo të gjitha masat që shpallëm javën e kaluar do të jenë universale. Por, ne duhej të bënim diçka ndryshe. Nuk kemi zgjidhje tjetër”, theksoi ai.

Kancelari këmbënguli gjithashtu se ai do të prodhojë një plan të besueshëm për të rikthyer financat publike në rrugën e duhur me një angazhim për disiplinën e shpenzimeve.

Ndërsa anëtarët e Partisë Konservatore përgatiten të shkojnë në Birmingam për konferencën e tyre vjetore, Truss paralajmëroi se vendi do të përballej me një dimër të vështirë përpara, pasi ajo tregoi se nuk kishte plane për të ndryshuar planin e saj të uljes së taksave.

”Unë e pranoj se ka pasur përçarje, por ishte me të vërtetë, shumë e rëndësishme që ne ishim në gjendje të merrnim ndihmë për familjet sa më shpejt të ishte e mundur”, deklaroi Truss.

”Ky do të jetë një dimër i vështirë dhe unë jam i vendosur të bëj gjithçka mundem për të ndihmuar familjet dhe për të ndihmuar ekonominë në këtë kohë”, theksoi ajo.

Komentet e saj erdhën në fund të një jave të trazuar, ku paundi ra në një nivel më të ulët historik kundrejt dollarit dhe Banka e Anglisë u detyrua të shpenzojë miliarda për të blerë borxhin e qeverisë për të parandaluar një kolaps të pensioneve.

Kjo shkaktoi frikën se miliona kredimarrës mund të përballen me rritje këstesh në shlyerjet e tyre, ndërsa banka po lëviz për të rritur normat e interesit për të mbështetur monedhën dhe për të vënë një kapak mbi inflacionin.

Trazirat shpërthyen pasi tregjet u frikësuan nga paketa prej 45 miliardë paundësh (50,2 miliardë dollarë) e Kwartengut të shkurtimeve të taksave të pafinancuara, më e madhja në 50 vjet, ndërkohë që angazhoi miliarda për të kufizuar faturat e energjisë për dy vitet e ardhshme.

Me sondazhet që tregojnë se laburistët kanë një epërsi deri tani të paimagjinueshme prej 33 pikësh, disa deputetë konservatorë kanë bërë presion për një ndryshim kursi.

Pavarësisht se ka qenë në Downing Street për më pak se një muaj, disa kanë vënë në dyshim nëse Truss tani mund të mbijetojë deri në fund të vitit, pasi partia e ka parë reputacionin e saj në ekonomi të copëtuar.

Kryeministrja, megjithatë, këmbënguli se Kwarteng kishte të drejtë për të ulur taksat si pjesë e planit të tyre për të rritur shkallën e ngadaltë të rritjes ekonomike të Britanisë së Madhe.

”Ajo që është e rëndësishme për mua është që ne ta kthejmë ekonominë e Britanisë së Madhe në rrugën e duhur, të mbajmë taksat të ulëta, të nxisim investimet në vendin tonë dhe të kalojmë këto kohë të vështira”, tha ajo.

Me disa analistë që paralajmëruan për një shtrëngim të shpenzimeve publike për të marrë borxhin nën kontroll, kryeministrja përsëri refuzoi të angazhohej për rritjen vjetore të përfitimeve në përputhje me inflacionin, diçka që ish-kandidati për kryeministër, Rishi Sunak kishte premtuar ta bënte kur ishte kancelar.

Kwarteng do të publikojë më 23 nëntor një plan fiskal afatmesëm që përcakton se si ai synon të bëjë që borxhi të bjerë si përqindje e PBB-së së bashku me një grup të përditësuar të parashikimeve ekonomike nga Zyra për Përgjegjësi Buxhetore (OBR).

Ai përfshin ndryshime në rregulloret e sektorit financiar, imigracion dhe rregullat e planifikimitComments are closed.