×
Sunday, February 25, 2024

Koronavirusi/Wuhan kryen 6.5 milion teste në vetëm 9 ditë

May 26, 2020


Qyteti qëndror kinez, Wuhan kreu më shumë se 6.5 milion teste koronaviruse në vetëm 9 ditë, sipas mediave shtetërore, një veprim drastik nga autoritetet për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve në epiqendrën e parë të pandemisë globale.

Testi ambicioz në të gjithë qytetin Wuhan erdhi pasi gjashtë raste të reja u shfaqën në një komunitet rezidencial në fillim të këtij muaji – hera e parë që u raportuan infeksione lokale pas shfaqjes së qytetit nga mbyllja e tij disa muajore në prill.

Nga 15 maji deri më 23 maj, mostrat u mblodhën nga më shumë se nëntë milion banorë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV, që përbën më shumë se 80% të popullsisë së përgjithshme të qytetit prej 11 milion.

Testet e acidit nukleik funksionojnë duke zbuluar kodin gjenetik të virusit, dhe mund të jenë më efektiv në zbulimin e infeksionit, veçanërisht në fazat e hershme, sesa testet që ekzaminojnë përgjigjen imune të një trupi, megjithëse këto të fundit janë më të lehta për t’u kryer.

Testimi masiv identifikoi 198 raste asimptomatike – njerëz që mbartin virusin, por nuk shfaqin simptoma, sipas Health Times të drejtuar nga shteti. Shpejtësia dhe shtrirja e fushatës së testimit të Wuhan – e përshëndetur si një “betejë 10-ditore” nga autoritetet lokale – duket se ka barazuar ose eklipsuar aftësinë e testimit të shumë vendeve, përfshirë atë të Shteteve të Bashkuara. Vetëm të Premten, Wuhan kreu 1.47 milion teste, sipas CCTV.

Në SH.B.A., numri më i lartë ditor i testeve të koronavirusit të realizuar në të gjithë vendin aktualisht është 416,183, sipas Universitetit Johns Hopkins. Në total, Shtetet e Bashkuara kanë kryer 14.131.227 teste koronavirus që nga fillimi i pandemisë, sipas të dhënave më të fundit nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Sidoqoftë, ky numër përfshin gjithashtu teste antitrupash të kryera në disa shtete, të cilat nuk përdoren për të diagnostikuar infeksionet aktuale, por për të treguar nëse dikush ka qenë i ekspozuar ndaj virusit në të kaluarën.

Në Wuhan, kabinat për marrjen e mostrave u vendosën në lagje në të gjithë qytetin, ku banorët ishin maskuar në fytyrë për të marrë mostrat. Të Shtunën, autoritetet ngritën 231 stenda shtesë testimi për njerëzit që nuk kishin qenë në gjendje të bënin provat e mëparshme, sipas Changjiang Daily, fjalimi zyrtar i Partisë Komuniste në Wuhan.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor gjithashtu kanë bërë vizita derë më derë tek disa banorë të moshuar dhe me aftësi të kufizuara për të marrë mostrat e tyre, raportoi Changjiang Daily.

Sipas gazetës kineze Caixin, për të testuar shpejt dhe gjerësisht, autoritetet shëndetësore të Wuhan kombinuan disa nga kampionët e marrë nga individë të shumtë së bashku dhe i testuan në një tub të vetëm – një metodë e njohur si “testimi i pishinës”.

Nëse një tub i mostrave të grumbulluara do të testohej pozitiv, testet shtesë do të kryheshin në kampionin e secilit individ veçmas për të gjetur shembullin pozitiv, thuhet në raportin Caixin. Ishte e paqartë nga raporti se çfarë përqindje e mostrave në Wuhan ishin grumbulluar për provë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments