×
Tuesday, February 27, 2024

Koronavirusi/ Studimi epidemiologjik në Itali: “Që në 26 janar virusi po qarkullonte në Lombardi”

April 29, 2020


Italia është një nga shtetet më të prekuara në Bashkimin Evropian nga COVID-19. Studimet në lidhje me qarkullimin e virusit në Italinë e veriut tashmë kanë arritur në disa rezultate konkrete. Në bazë të studimeve të fundit epidemoliogjike, Covid-19 tashmë po qarkullonte në Milano në 26 Janar, gati një muaj para zbulimit të Pacientit 1 në Codogno (Lodi), më 21 shkurt.

Sipas gazetës së mirënjohur italiane Corriere della Sera, më 26 janar të paktën 160 njerëz kishin kontraktuar tashmë virusin midis Milanos dhe gjithë krahinës (nga rreth 1.200 në të gjithë Lombardinë). Ka qenë ky thelbi i një analizë të grupit të punës shëndetësor të Rajonit të Lombardisë që jep një përmbledhje të asaj që gazeta e quan “muaj i errët“: ai në të cilin zinxhiri i infeksionit tashmë kishte shkaktuar dhe në të cilin në fillim ishin shkëmbyer simptomat e tij për virusin e gripit por ndërkohë sëmundja përhapet pa u investiguar.

Sipas Il Corriere, i cili gjithashtu raporton grafikët e analizës së task forcës së rajonit të Lombardisë, është “shumë e mundshme që tashmë në atë kohë, ( 26 janar) një lloj” Dita 0 “, vetëm në Milano ishin atje tashmë me 46 rastet e para të Covid-19 (nga 543 në Lombardi). Analiza përmbahet në një grafik që analizon “shpërndarjen e kurbës së fillimit të simptomave për raste pozitive“. Tamponët për kërkimin e koronavirusit fillojnë regjistrimin e rasteve “pozitive” që nga 21 shkurt, kur kuptohet se epidemia ka mbërritur në Itali. Nëse shikojmë rritjen progresive të numrit të personave të infektuar, kurba fillon të rritet saktësisht nga 21 shkurt dhe rritet në 74.348 të infektuar në Lombardi deri në 28 Prill.

Ndërsa pacientët ‘pozitivë’ u zbuluan dhe u certifikuan me anë ë tamponëve, ata u pyetën kur kishin simptoma të para dhe faktin që teknikët e Rajonit të Lombardisë vendosën pikërisht në atë ditë të vetme fillimin e përhapjes së pandemisë lidhet me faktin se simptomat për një numër shumë të lartë të pacientëve në krahasim me tre javët në vijim përkon me të datë’. “Për të gjithë pacientët e çertifikuar me Covid-19 në fund të shkurtit dhe të cilët, në kujtesën e tyre, vendosën fillimin e simptomave shumë shpejt në kohë, ajo datë do të ishte identifikuar si termi maksimal, përtej të cilit nuk ishte e mundur të identifikoheshin simptomat e para“.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments