×
Thursday, June 13, 2024

Koronavirusi, Shqipëria nis grupin e dytë të mjekëve dhe infermierëve drejt Italisë

April 20, 2020


Një tjetër grup mjekësh dhe infermierësh nga Shqipëria janë nisur sot drejt Italisë, për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka përcjellë në Rinas dhe i ka falënderuar për gatishmërinë e tyre për t’u përgjigjur në këtë situatë. “Kontributi juaj është i vyer në këtë situatë. Është momenti të tregojmë solidaritet. Të gjithë së bashku do ia dalim”, tha Manastirliu duke iu drejtuar grupit të mjekëve e infermierëve.

Janë një grup prej 60 mjekësh dhe infermierësh të cilët do të shkojnë për të dhënë ndihmën e tyre në vendin fqinj. Pak javë më parë, Shqipëria dërgoi në Itali 30 mjekë dhe infermierë, të cilët po shërbejnë në frontin e parë të luftës kundër COVID-19 në spitalet e Breschias.

Pas grupit të parë, ky është grupi i dytë që do ndihmojë Italinë në luftën kundër COVID-19.

Mjekët dhe infermierët që do të japin kontributin e tyre në një spital në Itali, janë pjesë e 3 mijë vullnetarëve që i’u përgjigjën thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për t’u bashkuar në luftën kundër COVID-19.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments