×
Thursday, June 1, 2023

Koronavirusi rrit papunësinë në Austri

May 4, 2020Pandemia e koronavirusit ka rritur numrin e të papunëve në Austri në nivele të larta, tha të hënën Shërbimi i Punës në këtë vend, i njohur si AMS.

Sipas të dhënave të tij, 571,477 njerëz janë aktualisht pa punë – një pjesë e tyre si pasojë e mbylljes së ekonomisë.

Kjo do të thotë rritje për 58 për qind, krahasuar me fundin e prillit, 2019, kur kanë qenë 361,202 të papunë.

AMS-ja tha se kjo është një “rritje ekstreme e pasivitetit, që lidhet me koronavirusin”.

Sipas saj, norma e papunësisë në Austri është rritur në 12.8 për qind në fund të muajit prill, nga 8.1 për qind sa ka qenë në shkurt.

AMS tha përmes një deklarate se “të gjithë sektorët, të gjitha rajonet dhe të gjitha grupmoshat” janë prekur nga mbyllja e ekonomisë.

Tani ka dhjetë herë më shumë punëkërkues sesa vende të lira të punës, tha AMS.

Industritë e goditura më së keqi janë hotelet dhe restorantet, ku papunësia është rritur për 130 për qind.

Në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit, Austria është izoluar, duke mbyllur shumicën e bizneseve, nga gjysma e marsit.

Ky vend është tani në proces të lehtësimit të masave të izolimit.

Shifrat e së hënës kanë treguar se Austria ka 15,538 raste të konfirmuara me koronavirus dhe 600 viktima.

Eunewsw.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments