×
Monday, August 15, 2022

Koronavirusi/OBSH ngre alarmin. SHBA-të mund të jenë epiqendra e re e epidemisë

March 25, 2020

Ndërkohë që pandemia globale ka krijuar shumë frikë dhe panic në kontinentin e vjetër, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ngre alarmin mbi epiqendrën e re të mundshme të Covid-19, sipas saj SHBA-të. Duket se Donald Trump nuk e ka marrë seriozisht këtë thirrje duke u shprehur  se epidemia e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara mund të përfundojë gjatë Pashkëve. Presidenti në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë tha se fundi i pandemisë në fillim të muajit të ardhshëm do të ishte “një kohëzgjatje e mirë” duke ju referuar sigurisht përhapjes së epidemisë në vend. SHBA deri më tani ka regjistruar gati 55,000 njerëz të diagnostikuar me virus dhe gati 800 vdekje të lidhura me sëmundjen. Dhe gjërat, përtej deklaratave të Presidentit, shumë shpejt mund të përkeqësohen për shkak se numri I të prekurve dhe I të vdekurve është më shumë se dyfishuar 24 orët e fundit.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, vendi së shpejti mund të bëhet epiqendra e re botërore. “Ne jemi dëshmitarë të një përshpejtimi shumë të rëndësishëm në numrin e rasteve në Shtetet e Bashkuara,” tha zëdhënësja e OBSH Margaret Harris në një konferencë për shtyp, duke deklaruar se SHBA, si Evropa para Kinës, ka potencialin për t’u bërë një epiqendër e re e pandemisë.

Sipas raportit të botuar të hënën në mbrëmje, Shtetet e Bashkuara panë të dy numrin e njerëzve që testuan pozitivë dhe vdekjet dyfish në 24 orë (31.573 raste kumulative të infeksionit dhe 402 vdekje). Në të njëjtin interval, Evropa regjistroi 20.131 raste të reja dhe 1,318 vdekje për gjithsej 171,424 raste dhe 8.743 vdekje. “Ekziston një mundësi” që vendi së shpejti të bëhet epiqendra, këmbënguli zëdhënësja, duke kujtuar se shumica e rasteve të fundit të Covid-19 të regjistruara në botë kanë qenë në vendet evropiane dhe në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, duhet të merret parasysh gjithashtu se përshpejtimi në Shtetet e Bashkuara mund të shpjegohet me një kontroll më të mirë dhe gjithashtu pasqyron shkallën e lartë të transmetimit përpara zbatimit të masave më të rrepta të kontrollit që tani kanë filluar të merren.

Shumë vende tani marrin masa shumë të forta për të izoluar njerëzit dhe këto veprime janë të rëndësishme për ngadalësimin e përhapjes së virusit dhe për të fituar kohë,” tha Harris. Megjitatë në bazë të të dhënave që OBSH disponon vetëm këto masa nuk janë të mjaftueshme, për zëdhënësen  për të mposhtur virusin masat shtërnguese duhet të shoqërohen me “taktika të synuara shumë agresive, të testojnë çdo rast të dyshimtë, të izolojnë dhe të kujdesen për çdo person që dihet se është i sëmurë dhe gjithashtu të gjurmojë dhe karantinojë çdo person me të cilin vijnë. të infektuarit ”, zëdhënësja e OBSH-së.

Gjithsesi nëse SHBA do të kthehet në qendrën e re të epidemisë, dy javët në vazhdim do të jenë vendimtare për të kuptuar nëse Trump apo OBSH kanë pasur të drejtë në lidhje me konstatimin.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments