×
Wednesday, August 10, 2022

Koronavirusi, komisionerja e BE-së, Johansson kundërshton hapjet ‘selektive’ të kufijve

May 8, 2020

BE duhet të kthehet “përsëri në të ardhmen” e kufijve të hapur pas COVID-19 “sa më shpejt të jetë e mundur”, u tha Komisionerja i Punëve të Brendshme Ylva Johansson ligjvënësve të BE të enjten (7 maj) pasi Komisioni Evropian dëshiron që vendet anëtare të fillojnë gradualisht të hapin në mënyrë graduale kufijtë kombëtarë.

Shtetet anëtare futën masa të ndryshme në një mënyrë të pakordinuar. Mosbindja e këtyre kufizimeve të ndryshme kombëtare do të marrë ca kohë, por ne mund t’ja dalim, “tha Johansson në një videokonferencë me Komisionin e Parlamentit Evropian për Liritë Civile.

Tani duhet t’i rikthehemi të ardhmes, përsëri në normalitet. Dhe ne duhet ta bëjmë këtë sa më shpejt që situata shëndetësore ta lejojë këtë, “tha Johansson, duke iu referuar mbylljeve të kufijve të zbatuara nga vendet anëtare të BE-së në dy muajt e fundit për shkak të pandemisë.

Sidoqoftë, Johansson sqaroi para Parlamentit Evropian, se Komisioni i BE-së do të refuzojë hapjet selektive të kufijve.

Shtetet anëtare nuk mund të hapin kufijtë për qytetarët e një vendi të BE, por jo për një tjetër,” tha ajo, duke shtuar se kombësia nuk duhet të vendosë për mundësinë e hyrjes dhe të largimit nga BE.

Komisioni Evropian pritet të miratojë një paketë të gjerë për turizmin, transportin dhe kufijtë në kontekstin e krizës së koronavirusit javën e ardhshme dhe të nxjerrë udhëzime që arrijnë në një balancim midis shmangies së një valë të re infeksionesh dhe duke lejuar që ekonomitë të ringjallen.

Ndarja e lëvizjes së lirë të shkaktuar nga pandemia ishte e ngjashme me atë që ndodhi gjatë krizës së migracionit 2015, kur shtetet anëtare mbyllën kufijtë kombëtar në përpjekje për të ndaluar valën e migrantëve që shkonin drejt Evropës.

Përgjigjet e ndryshme të shteteve anëtare ndaj pandemisë, të cilat kanë përfshirë mbyllje të kufijve të kufijve dhe kontrolle shëndetësore emergjente të udhëtarëve që vijnë, e kanë vendosur unitetin e BE-së në një provë tjetër.

Me turizmin një nga sektorët më të goditur nga pandemia, një numër vendesh në varësi të të ardhurave kishin paraqitur hapje dypalëshe midis disa vendeve që ishin vlerësuar mirë nga pikëpamja epidemiologjike.

Shtetet e Balltikut njoftuan këtë javë që ata do të rivendosin lirinë e lëvizjes ndër-Balltike nga 18 maj, Austria po përpiqet të hap kufijtë me Gjermaninë dhe Republikën Çeke, e cila, nga ana tjetër, po diskuton një “korridor turistik” midis Pragës dhe Zagrebit për verën.

Çfarëdo që të bëjmë, ne do t’i heqim kufizimet në përputhje me vlerat tona dhe kjo do të thotë jo diskriminim,” tha Komisionerja Suedeze.

Johansson tha gjithashtu se ajo mbështet pranimin e Rumanisë, Bullgarisë dhe Kroacisë, tre anëtarët e vetëm jashtë Shengenit, në zonën pa pasaporta.

“Ne kemi nevojë për të azhurnuar dhe forcuar më tej fushën e Shengenit, (…) Shpresoj që Bullgaria, Rumania dhe Kroacia të bashkohen në zonën Shengen,” u tha Komisionerja ligjvënësve europianë.

Bullgaria dhe Rumania janë akoma nën të ashtuquajturin Mekanizëm Bashkëpunimi dhe Verifikimi (CVM), i vendosur si kusht për pranimin e tyre në BE në 2007, ndërsa Kroacia u bashkua me BE në 2013 pa një mekanizëm të tillë.

Vitet e fundit, zona e Shengenit, e vlerësuar si një nga arritjet më të mëdha të BE-së, është përballur me pengesa të reja, nga kriza e migracionit deri në pandeminë COVID-19.

Johansson kujtoi se kur zona e Shengenit nga pesë vende u krijua në 1985, Muri i Berlinit ishte ende një simbol i Evropës i ndarë nga Lufta e Ftohtë dhe miliona evropianë nuk ishin në gjendje të udhëtonin lirshëm.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments