×
Saturday, June 3, 2023

Koronavirusi, Italia mbyll shkollat deri në shtator

April 26, 2020Shkollat ​​në Itali do të qëndrojnë të mbyllura gjatë pushimeve verore dhe do të hapen përsëri në shtator, deklaroi kryeministri italian, Giuseppe Conte.

Italia ka qenë nën bllokim më shumë se çdo vend tjetër perëndimor, me epideminë që goditi fort veriun e saj të industrializuar. Ka pasur më shumë se 26 000 vdekje dhe gati 200 000 raste.

“Shkollat ​​janë shumë të rëndësishme për ne dhe do të hapen përsëri në shtator”, i tha kryeministri Giuseppe Conte gazetës ”La Repubblica”.

Qeveria mbylli shkollat, universitetet dhe qendrat e kujdesit ditor në të gjithë vendin më 5 mars.

Conte ka premtuar të fillojë daljen e Italisë nga bllokimi, pasi masat aktuale të kontrollit të virusit të skadojnë më 3 maj.

Kryeministri i tha ”La Repubblica”-s që disa aktivitete të rëndësishme ekonomike strategjike mund të rifillojnë së shpejti, ndoshta brenda javës tjetër, përfshirë sektorët e prodhimit.

”Prioritet duhet t’i jepet bizneseve të drejtuara nga eksporti që kanë rrezik të ulen nga zinxhirët e furnizimit global”, tha ai, ndërsa shtoi se shëndeti dhe siguria e punonjësve ishte gjithmonë përparësia kryesore.

Frika se jugu i varfër i Italisë do të shohë shpërthime në një shkallë të ngjashme me veriun, deri më tani nuk është provuar.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments