×
Tuesday, July 23, 2024

Koronavirusi, Itali del nga izolimi në 3 qershor

May 16, 2020


Që prej datës 4 maj Italia një nga shtetet më të prekura në botë nga koronavirusi kaloi në fazën e dytë duke rihapur shumë industri dhe miliona italiane iu rikthyen punës.

Ndërsa më 18 maj të hënën që vjen Italia do të bëj një tjetër hap para të fazës së dytë duke rihapur pakukeritë, berberët, palestrat, plazhet dhe pjesën tjetër të dyqanve që kishin mbetur të mbyllura por gjithcka duhet të jetë sipas protokolleve të shëndetësisë botërore, duke ruajtur distacat prej 1 metri.

Duhet të ruhen distancat dhe të gjithë duhetë të jenë të pasjisura me maska duko që shkojnë. Nga 18 maji qytetarët italiane janë të lirë të lëvizin brenda rajonit të tyre.

Qeveria italiane gjithashtu ka firmos dekretin për udhëtimet nga 3 qershori. Prej kësaj datë italianët do të lëvizin edhe jashtë rajonit të tyre, mund të shkojnë edhe në zona të tjera. Por të gjitha këto në masa sigurie cdo person që do të dalë jashtë rajonit do t’i matet temperatura.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments