×
E martë, 24 Nëntor, 2020

Koronavirusi, Hungaria rimbyll pjesërisht kufijtë

12 Korrik, 2020

Hungaria do të ndalojë banorët e vendeve afrikane, shumicës së vendeve aziatike dhe të disa shtete europiane që të hyjnë në territorin e saj nga mesnata e së martës, njoftoi sot qeveria, duke theksuar ringjalljen në mbarë botën të rasteve të reja me COVID-19.

“Ne duhet të ruajmë veten, në mënyrë që virusi të mos sillet nga jashtë. Shkalla e infeksionit këtu po bie dhe ne duam ta mbajmë atë kështu”, tha Gergely Gulyas, kreu i kabinetit të kryeministrit Viktor Orban, para gazetarëve.

Nga kjo masë e re preken vendet afrikane dhe aziatike, me përjashtim të Kinës dhe Japonisë

Në Europë, masa vlen për Shqipërinë, Bosnjë-Hercegovinën, Maqedoninë e Veriut, Kosovën, Bjellorusinë, Malin e Zi dhe Ukrainën.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për