×
E premte, 30 Tetor, 2020

Koronavirusi godet ekonominë e Portugalisë, rritet ndjeshëm papunësia

7 Qershor, 2020

Kriza e koronavirusit do t’i shkaktojë Portugalisë një recesion ekonomik prej 6.9%, ndërsa shkalla e papunësisë pritet të arrijë në 9.6%, sipas shifrave të qeverisë.

Në vitin 2019, Portugalia kishte regjistruar një tepricë buxheti prej 0.2% të PBB-së, një rezultat historik për një vend i cili duhej të pësonte masa të ashpra shtrënguese për të kapërcyer krizën e borxhit në 2011.

Vendi ka raportuar mbi 34,000 raste të koronavirusit dhe më shumë se 1.400 vdekje.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për