×
Thursday, June 1, 2023

“Koronabondet? Dhuratë për mafian italiane”, editoriali shokues i të përditshmes gjermane “Die Welt”

April 9, 2020Pak ditë pas solidaritetit të shprehur në mbarë Evropën për Italinë, një sulm vërtet i fortë vjen nga Gjermania. Në fakt nuk bëhet fjalë për qëndrimin zyrtar të Berlinit, por një editorial i gazetës së përditshme “Die Welt” e cila në tekstin e saj ishte aq e fortë sa ndërhyri edhe vetë Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio, i cili e quajti atë “të turpshëm dhe të papranueshëm”, duke i kërkuar qeverisë së Angela Merkel të “distancohet” nga editoriali shokues.

Gazeta “Die Welt”, e cila është pikë referimi e së drejtës liberale-konservatore, në përsëritje të kundërshtimit të saj për futjen e eurobondeve, të cilat Italia dhe vendet e tjera anëtare të BE-së propozojnë si një mjet për të përballuar krizën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusut, këtë herë argumentojnë se ata do të pasurojnë mafian. Sipas “Die Welt”, vendet anëtare të BE-së duhet të ndihmojnë njëra-tjetrën, por jo pa kufij apo kontrolle, duke pasur parasysh se “në Itali mafia është duke pritur vetëm një injektim të ri parash nga Brukseli“.

Për më tepër, thekson ndër të tjera e përditshmja gjermane, “Italianët duhet të kontrollohen” nga Komisioni Evropian dhe “duhet të dëshmojnë” se ata do t’i shpenzojnë ndihmat financiare

 vetëm për urgjencën shëndetësore. Në këto ditë kur “themelet e BE-së janë në diskutim”, bëhen pyetje “deri në çfarë mase duhet të shkojë solidariteti financiar midis 27 shteteve anëtare”. Solidariteti duhet të jetë “zemërgjerë”, por jo pa limite. Solidariteti është, në të vërtetë, “një parim i rëndësishëm evropiane, por sovraniteti kombëtar dhe përgjegjësia e politikanëve ndaj zgjedhësve të tyre janë gjithashtu themelorë“.

Ndërkohë në Itali prej kohësh flitet për këtë alarm. Alarmi nuk vjen nga paragjykimet, pasi shumë kanë hipotezuar se mafia, si gjithmonë, do të jetë në gjendje të gjejë një mënyrë për t’u pasuruar mbi supet e popullit italian madje duke përdorur një emergjencë si kjo e pandemisë në zhvillim. Dhe tashmë kanë filluar hetimet e para për mashtrime. Në një intervistë me gazetën italiane “La Repubblica”, prokurori kombëtar antimafias dhe antiterrorit Federico Cafiero de Raho e tha qartë se “kriza shëndetësore është një krizë ekonomike dhe sociale. Prandaj, një çështje kriminale. Nuk ka krizë që nuk është një mundësi e shkëlqyer për mafien ”. “Sektorët e tregut që kontrollojnë organizatat mafioze italiane po zgjerohen me pandeminë“, u shpreh Roberto Saviano për “Daily Telegraph”, i cili parashikon që “mafia do të trefishojë fitimet e tyre“, falë urgjencës “sepse sektorët në të cilët kanë investuar dhe që tani kontrollojnë në shumë fusha, po rriten “.

Tatimpaguesit gjermanë

Në këtë kontekst, “Roma dhe Paris po shtyjnë për eurobondet”, domethënë për përgjegjësi të borxhit të përbashkët midis shteteve anëtare të BE-së. Sidoqoftë, paralajmëron “Die Welt”, detyrimet evropiane do të ishin “një humbje gjigande e miliarda eurove për taksapaguesit gjermanë“. Për të përditshmen gjermane, kancelarja Merkel, duhet të “qëndrojë e fortë” në kundërshtimin e saj me eurobondet, “veçanërisht tani që BE dëshiron të vendosë në tryezë ndihmë ekonomike për 500 miliardë euro për vendet si Italia dhe Spanja“.

Duket se edhe gjermanët mendojnë se Italia duhet të kontrollohet në një farë mënyre, por që janë të bindur se ajo duhet të ndihmohet gjithsesi. Pothuajse gjysma e gjermanëve mendojnë se problemet e Italisë dhe Spanjës me krizën koronavirus kryesisht janë për shkak të qeverisjes së keqe në ato vende. Një studim i kryer nga kompania me bazë në Londër Redfield & Wilton zbuloi se 45% e të anketuarve dakordësohen që problemet në lidhje me urgjencën e koronavirusit me të cilin përballen Spanja dhe Italia janë “kryesisht për shkak të keqqeverisjes së tyre “, dhe vetëm 22 përqind nuk pajtohet me deklaratën. Në të njëjtën kohë, sondazhi thotë gjithashtu se 55% mendojnë se “Gjermania duhet të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar”, këto dy vende të përballen me “pasojat ekonomike të pandemisë koronavirus”. Megjithatë ajo që duket qartë nga sondazhi dhe nga editoriali i të përditshmes gjermane është mungesa e besimit që gjermanët kanë ndaj mirëmenaxhimit të situatës nga shtete si Italia dhe Spanja.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments