×
Thursday, June 1, 2023

‘Kina fshehu të vërtetën për koronavirusin’/ Studimi i CIA-s hedh dritë mbi të vërtetën

May 14, 2020Burime për revistën amerikane “Newsweek” konfirmuan pretendimet dhe sqaruan se Pekini kërcënoi të mos bashkëpunojë me OBSH-në për virusin, nëse shpallet gjendja e jashtëzakonshme.

Gjithashtu burimet thanë se Kina vazhdoi të mbledhë furnizime mjekësore nga vendet e tjera, ndërsa OBSH “kontribuoi” me heshtjen e saj.

Raporti i CIA është shërbimi i dytë sekret ndërkombëtar që e bën Kinën përgjegjëse për përhapjen e virusit, ndërsa Shtetet e Bashkuara mbeten vendi më i goditur në botë.

Raporti i parë u përpilua javën e kaluar nga një shërbim gjerman dhe u botua nga gjermania “Der Spiegel”. Ai akuzoi Presidentin kinez, Xi Jinping për ushtrimin e presionit personal mbi kokën e Komandës Qendrore të SHBA, Adon Gembregeus, më 21 janar, nëntë ditë para se SHBA të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme.

koronavirus

Duke folur për Newsweek, OBSH mohoi përfshirjen e drejtpërdrejtë të Jinping, por nuk komentoi pretendimet se Kina po përpiqej të vononte emergjencën globale.

“Ne nuk komentojmë diskutime specifike me Shtetet anëtare, por mund të themi se në çdo kohë gjatë pandemisë OBSH ka vepruar bazuar në prova që përqendrohen në mbrojtjen e të gjithë njerëzve kudo në botë”, tha zëdhënësi i organizatës.

Raporti i CIA-s thotë se kur OBSH shpalli një pandemi në 30 janar, ajo u përpoq të hiqte Kinën nga korniza dhe raporti e përshkroi qëndrimin si “të egër” në Perëndim. Kjo bëri që Presidenti Trump të kritikojë OBSH për mbështetjen e saj ndaj Pekinit dhe më pas, në mars, të pezullojë fondet e saj.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments