×
Tuesday, December 5, 2023

Kancelari Gjermanisë, Scholz: Nuk ka asnjë justifikim për operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë 

February 24, 2022


Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se ndërhyrja ushtarake ruse në Ukrainë nuk mund të justifikohet në asnjë mënyrë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës është një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar. Nuk mund të justifikohet në asnjë mënyrë”, tha Scholz, në një deklaratë të postuar në Twitter.

Duke thënë se Gjermania e dënoi ashpër këtë “vepër të ashpër” të presidentit rus Vladimir Putin, Scholz theksoi se janë në solidaritet me njerëzit në Ukrainë.

Scholz i bëri thirrje Rusisë të përfundojë menjëherë aksionin e saj ushtarak, duke shtuar: “Ne do të jemi në koordinim të ngushtë brenda G7, Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Është një ditë e tmerrshme për Ukrainën dhe një ditë e errët për Evropën”.Comments are closed.