×
Sunday, October 24, 2021

Johnson: Nuk do t’i kthejmë shpinën Afganistanit

August 13, 2021

Kryeministri britanik Boris Johnson u zotua sot “të mos i kthejë shpinën Afganistanit” përballë përparimit të talebanëve.

Ai i bëri thirrje Perëndimit të punojë me Kabulin për të parandaluar që vendi “të bëhet sërish një terren ushqyes i terrorizmit”.

Duke folur në televizionet britanike, Johnson tregoi se vendi i tij synon “të ushtrojë presion” përmes kanaleve diplomatike dhe politike, por e përjashtoi hipotezën e një “zgjidhjeje ushtarake”.

Eunews.al

Comments are closed.