×
Tuesday, July 23, 2024

Izraeli dhe Greqia nënshkruajnë marrëveshje rekord për mbrojtjen

April 19, 2021


Izraeli dhe Greqia kanë nënshkruar marrëveshjen e tyre më të madhe të prokurimit të mbrojtjes, që sipas Izraelit do të forconte lidhjet politike dhe ekonomike midis vendeve ndërsa forcat ajrore të dy vendeve filluan një stërvitje të përbashkët.

Marrëveshja përfshin një kontratë $ 1.65 miliardë dollarë për krijimin dhe funksionimin e një qendre trajnimi për Forcën Ajrore Greke nga kontraktuesi izraelit i mbrojtjes Elbit Systems për një periudhë 22-vjeçare, tha të dielën ministria e mbrojtjes së Izraelit.

Qendra e trajnimit do të modelohet nga vetë akademia e fluturimeve të Izraelit dhe do të pajiset me 10 avionë trajnues M-346 të prodhuar nga Leonardo i Italisë, tha kjo ministri. Elbit do të furnizojë me pajisje për të azhurnuar dhe operuar aeroplanët T-6 të Greqisë dhe gjithashtu të sigurojë trajnim, simulues dhe mbështetje logjistike.

“Unë jam i sigurt që ky program do të përmirësojë aftësitë dhe do të forcojë ekonomitë e Izraelit dhe Greqisë dhe kështu partneriteti midis dy vendeve tona do të thellohet në mbrojtje, nivele ekonomike dhe politike”, tha Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments